İstanbulda “Yurt sevdası” kitabının təqdimatı olub
Noyabrın 3-də İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisində yazıçı-publisist Sona Vəliyevanın “Yurt sevdası” kitabının təqdimatı olub.
2019-cu ildə Türkiyənin “Zəngin yayıncılık” nəşriyyatı tərəfindən beş min tirajla dərc olunan kitabın tərcüməçisi şair-yazıçı Yurtsevən Şəndir. Kitabda Sona Vəliyevanın Qarabağ, vətən, sevgi, millətə inam mövzularında 100-dən çox müxtəlif janrlarda şeirləri yer alıb.
Təqdimatda kitab haqqında danışan Y.Şən Azərbaycan coğrafiyasının türk milləti üçün tarix boyunca ən ağrılı bölgələrdən biri olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, tarixboyu ərazisində davam edən qanlı müharibələrə, qırğınlara, qətliamlara, yoxsulluqlara və bölünmələrə baxmayaraq Azərbaycan türklüyü yüksək səslə dünyaya çatdırıb və çatdırmağa davam edir. Sona Vəliyevanın atalarımızdan qalan bu müqəddəs mirasa sahib çıxmaq istiqamətində üzərinə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirdiyini bildirən yazıçı, onun şeirlərində vətənə olan qayğının, insana və türk qadınına olan sevginin ən ülvi hisslərlə büruzə verildiyini qeyd edib.
Təntənəli şəkildə keçirilən təqdimetmə mərasimində kitaba olan diqqət, ziyalıların və türk şairlərinin fikirləri bu nəşrin türk oxucusu tərəfindən yüksək rəğbətlə qarşılandığını göstərib.
Tədbirdə Azərbaycanın İstanbuldakı Baş konsulu Məsim Hacıyev, konsulluğun əməkdaşları, Türkiyənin Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin sədri, professor Akkan Suver, ziyalılar, Türkiyədə yaşayan azərbaycanlılar və türkiyəli oxucular iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, “Zəngin yayıncılık” nəşriyyatında indiyədək 60-a yaxın Azərbaycan kitabları türk dilinə tərcümə olunub.
Xatırladaq ki, noyabrın 10-dək davam edəcək sərgidə ölkəmiz Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və İstanbuldakı Baş Konsulluğumuzun dəstəyi ilə iki xüsusi stendlə təmsil olunur. Beynəlxalq salondakı milli stend 4, “Zəngin yayıncılık” nəşriyyatı vasitəsilə təşkil olunan “Azərbaycan” stendi isə 9 gün müddətində fəaliyyət göstərəcək. Azərbaycan bölməsində Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondu və yerli nəşriyyatlar tərəfindən çap olunan ölkəmizin tarixini, mədəniyyətini, multikultural dəyərlərini və dövlətçilik ənənələrini əks etdirən 300 adda, 600 nüsxədən çox nəşr sərgilənir. Eyni zamanda, tədbirdə Mədəniyyət Nazirliyinin “Azərbaycan kitabının dünyada tanıdılması” layihəsi çərçivəsində türk dilinə çevrilən 45 adda Azərbaycan ədəbiyyatı da ziyarətçilərə təqdim edilir.
Azərbaycan bölməsində, həmçinin “Kaspi nəşrləri” seriyasından ümummilli lider Heydər Əliyevə, Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə, ədəbiyyat xadimlərinə həsr olunan kitablar da sərgilənir. Azərbaycan və türk dillərində olan bu nəşrlər də ziyarətçilər tərəfindən maraqla qarşılanır. Bu kitablar “Kaspi” qəzeti və “Kaspi” Təhsil Şirkəti tərəfindən nəşr edilib.

В Стамбуле состоялась презентация книги "Любовь к Родине"
3 ноября на Стамбульской международной книжной выставке состоялась презентация книги доктора философии по филологии, писателя-публициста Соны Велиевой «Юрд севдасы» (Любовь к Родине) .
Переводчиком книги, изданной в 2019 году турецким издательством «Зенгин яйынчылык» тиражом пять тысяч экземпляров, является поэт-публицист Юртсевен Шен. В книгу вошли более 100 стихов Соны Велиевой в различных жанрах, посвященные Карабаху, Родине, любви, вере в народ и др.
Выступивший на презентации Шен, рассказывая о книге, отметил, что Азербайджан на протяжении истории был одним из самых болезненных регионов для турецкой нации. Было отмечено, что, несмотря на продолжающиеся на протяжении истории кровавые войны, кровопролития, резни, тяготы и расчленение, Азербайджан всегда был глашатаем тюркизма. Отметив, что Сона Велиева достойно выполняет задачу по сохранению этого священного наследия наших предков, писатель отметил, что в ее стихах отражены любовь к Родине, человеку и тюркской женщине.
Интерес, проявляемый к книге на торжественной церемонии презентации, отзывы представителей интеллигенции и турецких поэтов свидетельствуют о том, что издание с большим одобрением было воспринято турецкими читателями.
В мероприятии приняли участие генеральный консул Азербайджана в Стамбуле Масим Гаджиев, сотрудники консульства, председатель Центра стратегических и социальных исследований группы Мармара Турции, профессор Аккан Сувер, интеллигенты, азербайджанцы, живущие в Турции, и турецкие читатели.
Отметим, что в издательстве «Зенгин яйынчылык» по сегодняшний день на турецкий язык переведено около 60 книг азербайджанских авторов.
Напомним, что на выставке, которая продлится до 10 ноября, Азербайджан при организации Министерства культуры и при поддержке Генерального консульства нашей страны в Стамбуле, представлен двумя специальными стендами. Национальный стенд функционировать в течение 4, а стенд «Азербайджан», организованный при поддержке издательства «Зенгин яйынчылык» - в течение 9 дней.
В азербайджанском павильоне выставлены более 600 экземпляров изданий 300 наименований, отражающих историю, культуру, мультикультуральные ценности, традиции государственности нашей страны, подготовленные Министерством культуры, Фондом Гейдара Алиева и местными издательствами. Кроме того, в рамках проекта Министерства культуры «Популяризация азербайджанской книги в мире» посетителям представлена переведенная на турецкий язык азербайджанская литература 45 наименований.
На азербайджанском павильоне представлены также книги из серии «Издания Каспия», посвященные общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, истории, культуре, деятелям литературы Азербайджана. Эти издания на азербайджанском и турецком языках вызывают интерес у посетителей. Напомним, что эти книги изданы газетой «Каспий» и Образовательной компанией «Каспий».