Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Mərakeş muzeyləri ilə əməkdaşlığa başlayıb
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi bu gün dünyanın aparıcı muzeyləri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq nəticəsində muzeylər arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumlarına əsasən xarici muzeylərdə Azərbaycan xalçalarından ibarət tematik sərgilər və mühazirələr təşkil olunur, iki ölkə mədəniyyət sahəsində birgə layihələr həyata keçirilir, elmi konfranslar təşkil olunur, xarici kolleksiyalarda qorunan Azərbaycan xalçaları üzərində elmi-tədqiqat işləri aparılır, xalçalarımız kataloqlaşdırılır. Bütün bunlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xalça sənətinin qorunması, saxlanılması və inkişaf etdirilməsi sahəsində imzalanmış sərəncamlara əsasən həyata keçirilir.
Ölkəmizin muzey tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi Afrika-Ərəb regionuna daxil olan Mərakeş muzeyləri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub.
Mərakeş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi və bu ölkənin Milli Muzeylər Fondunun dəstəyi ilə Mərakeşdə səfərdə olan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova bir sıra görüşlər keçirib, əməkdaşlıq protokolu imzalayıb.
Mərakeş Krallığının Mədəniyyət, Gənclər və İdman naziri cənab Əlhəsən Abyaba ilə görüş zamanı nazir iki ölkənin mədəniyyətini birləşdirən proqramın keçirilməsini təklif edib. Proqram çərçivəsində ölkələrimizin musiqisi, muzey işi və milli mədəni irsin təbliği sahəsində müxtəlif layihələrin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Nazir Ə.Abyaba ilə görüş zamanı Ş.Məlikova Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayevin salamlarını ona çatdırmış, ölkəmizdə dövlət tərəfindən aparılan siyasi-iqtisadi və mədəni sahədə, xüsusilə milli irsin qorunması istiqamətində aparılan uğurlu işlər barədə ətraflı məlumat verib, iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin qurulması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələlərini müzakirə edib.
Görüşün sonunda Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin 50 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş kitab Mərakeş nazirinə hədiyyə olunub.
Səfər zamanı Mərakeş Milli Muzeylər Fondunda da görüş keçirilib. 2011-ci ildə yaranmış Mərakeş Milli Muzeylər Fondunun məqsədləri – ölkədə muzey sahəsinin inkişafı, muzey kadrlarının yetişdirilməsi, dünyada tanınmış muzey sərgilərinin Mərakeşdə nümayiş olunması, Mərakeş incəsənətinin dünyaya təbliğidir. Bu günə qədər təşkilat tərəfindən beş muzey fəaliyyətə başlayıb. Onların sırasında Tarix və Sivilizasiyalar Muzeyi, VI Məhəmməd Müasir İncəsənət Muzeyi və Milli Fotosənəd Muzeyi (Rabat şəhəri), Dar Al Başa Muzeyi və Dar Si Said Xalça və Toxuculuq Muzeyi (Marrakeş şəhəri) qeyd etmək olar. Təqdirəlayiq haldır ki, muzeylər tarixi binalarda yerləşdirilərək onların bərpası və qorunması da həyata keçirilir. Bütün quruculuq və konsepsiya işləri yerli mütəxəssislər tərəfindən reallaşdırılır.
Bu gün Mərakeş Milli Muzeylər Fondu Quqqenhaym, Dövlət Ermitajı, Çin Milli Muzeyi, Luvr, Orsey, Jorj Pompidu Mədəniyyət Mərkəzi kimi mədəniyyət ocaqları ilə əməkdaşlıq edir, birgə layihələr həyata keçirir. Sevindirici haldır ki, bu muzeylər sırasında Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi də var.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova Mərakeş Milli Muzeylər Fondunun prezidenti Mehdi Qotbi ilə görüş keçirib. İkitərəfli görüşdə birgə layihələr müzakirə olunub və əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Xüsusi ilə qeyd edək ki, muzey sahəsində Azərbaycanda ilk dəfə Mərakeş muzeyləri ilə əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Fondun prezidenti cənab Mehdi Qotbi bildirmişdir ki, dost Azərbaycanın milli mədəni irsi, adət-ənənələri və müasir incəsənəti 44 milyon əhalisi olan Mərakeş Krallığında böyük maraqla qarşılanacaq. Bu gün dünyada xalça sahəsində qabaqcıl muzeylərdən biri olan Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi tərəfindən tekstil eksponatlarının qorunması, sərgilənməsi və bərpa təcrübəsinin Mərakeş muzeylərində tanıdılması, Azərbaycan-Mərakeş ənənəvi xalça toxuculuğu üzrə mübadilə proqramları, birgə sərgilərin keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Mərakeş Milli Muzeylər Fonduna “Ənənəvi texnologiya” şöbəsində hazırlanan “Malıbəyli” xalçası və muzeyin nəşrləri – “Azərbaycan Xalça Muzeyi 50”, “Azərbaycan Xalça Muzeyinin kolleksiyasından bədii tikmələr” və “Lətif Kərimov” kitabları hədiyyə edilib.
Mərakeş Krallığına səfər zamanı Şirin Məlikova Rabat şəhərində fəaliyyət göstərən muzeylər – Tarix və Sivilizasiyalar Muzeyi, VI Məhəmməd Müasir İncəsənət Muzeyi ilə tanış olub. Müasir İncəsənət Muzeyinin direktoru Abdelaziz El İdrissi ilə görüş zamanı bu muzeylərdə birgə layihələrin keçirilməsi, iki ölkənin xalça irsinin təbliği məqsədi ilə sərgilərin təşkili haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, VI Məhəmməd Müasir İncəsənət Muzeyi Mərakeşin aparıcı muzeyidir. Burada Fransanın Luvr və Orsey, Jorj Pompidu Müasir İncəsənət muzeyləri, İspaniyanın Pablo Pikasso Muzeyinin sərgiləri keçirilib, Rabat incəsənət biennaleləri təşkil olunur.
Mərakeş Krallığına səfər çərivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova Marrakeş şəhərinin Dar El Başa Muzeyi, Dar si Said xalça və toxuculuq muzeyi, Bərbər tayfalarına həsr olunan muzeyi və İv San Loran muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış olub. Dar El Başa Muzeyi və Dar Si Said Xalça və Toxuculuq Muzeyinin direktoru Salima Aitmbareklə görüş zamanı iki mədəniyyət ocaqları arasında gələcək əməkdaşlıq, o cümlədən, xalça toxuculuğu üzrə ustad dərsləri və mühazirələrin mübadilə proqramları, bizim və bərbər tayfalarının xalçaçılıq sənəti sahəsində mədəni irsin elmi araşdırılması müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Marrakeş şəhəri ölkənin turist paytaxtı sayılır. Bura il ərzində çoxsaylı qonaqlar gəlir, beynəlxalq musiqi və film festivalları təşkil olunur, bunun nəticəsində muzeyləri ziyarət edən qonaqlar sırasında dünya şöhrətli simalar da var.
Mərakeş Krallığının mədəniyyət ocaqları və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin əməkdaşlığı iki dost xalq arasında mədəni əlaqələrin inkişafına böyük təkan verəcək.

Азербайджанский национальный музей ковра установил партнерские отношения с музеями Марокко
Сегодня Азербайджанский национальный музей ковра тесно сотрудничает с ведущими музеями мира. В соответствии с меморандумами о взаимопонимании, подписанными с зарубежными музеями, организуются тематические выставки азербайджанских ковров и лекции, совместные проекты в области культуры, научные конференции, проводится научно-исследовательская работа азербайджанских ковров из зарубежных коллекций, составляются каталоги. Все это осуществляется в соответствии с распоряжениями Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в области сохранения, консервации и развития коврового искусства.
Азербайджанский национальный музей ковра впервые в истории музея установил партнерские отношения с марокканскими музеями.
Директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова, находящаяся с визитом в Марокко при поддержке посольства Королевства Марокко в нашей стране и Фонда национальных музеев этой страны, провела ряд встреч и подписала протокол о сотрудничестве.
На встрече с марокканским министром культуры, молодежи и спорта Алхасаном Абьяба министр предложил разработать программу, объединяющую культуру двух стран. Программа предусматривает различные проекты в области музыки, музеев и пропаганды национального культурного наследия.
В ходе встречи Ш.Меликова передала приветствие министра культуры Азербайджанской Республики Абульфаса Гараева, дала подробную информацию об успешной государственной политике в различных сферах, особенно в области сохранения национального наследия, развития культурных связей и совместных проектов.
В заключение министру Марокко преподнесли книгу, посвященную 50-летию Национального музея ковра.
Встреча также прошла в Национальном музее Марокко. Миссия Марокканского фонда национальных музеев, созданного в 2011 году, заключается в развитии музеев в стране, обучении музейных работников, демонстрации всемирно известных музейных выставок в Марокко и др. На сегодняшний день открыто пять музеев. Они включают в себя Музей истории и цивилизаций, Музей современного искусства Мухаммеда VI и Национальный музей фотографии (Рабат), Музей Дар-эль-Баса и Музей ковра и ткачества Дар-Си-Саида (Марракеш). Примечательно, что музеи расположены в исторических зданиях и проводится их реставрация и консервация. Все строительные и концептуальные работы выполняются местными специалистами.
Сегодня Фонд марокканских национальных музеев сотрудничает с культурными учреждениями по всему миру, такими как Гуггенхайм, Государственный Эрмитаж, Национальный музей Китая, Лувр, Орси и Культурный центр имени Ж.Помпиду. Отрадно, что среди этих музеев есть Азербайджанский национальный музей ковра.
Директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова встретилась с президентом Фонда национальных музеев Марокко Мехди Готби. В ходе двусторонней встречи были обсуждены совместные проекты и подписан Меморандум о сотрудничестве. Следует отметить, что впервые в Азербайджане было подписано соглашение о сотрудничестве с марокканскими музеями.
Президент Фонда Мехди Готби сказал, что национальное культурное наследие, традиции и современное искусство дружественного Азербайджана будет встречены с большим интересом в Королевстве Марокко с населением 44 миллиона человек. Обсуждались вопросы защиты, демонстрации и реставрации текстильных экспонатов в музеях Марокко, проведения программ обмена по традиционному азербайджано-марокканскому текстильному ткачеству, совместных выставок.
Фонду Марокканских национальных музеев был вручен ковер «Малыбейли», подготовленный отделом традиционных технологий, и книги музея - «Музей ковров Азербайджана - 50», «Художественная резьба из коллекции Музея азербайджанского ковра» и «Лятиф Керимов».
Во время своего визита в Королевство Марокко Ширин Меликова ознакомилась с музеями в Рабате - Музеем истории и цивилизаций, Музеем современного мусульманского искусства Мухаммеда VI.
Во время встречи с директором Музея современного искусства Абдельазизом Эль Идрисси стороны обменялись мнениями о реализации совместных проектов в этих музеях и организации выставок для популяризации коврового наследия двух стран.
Отметим, что Музей современного искусства Мухаммеда VI является ведущим музеем Марокко. Здесь проходили выставки французских музеев Лувра и Орси, музея современного искусства Помпиду, испанского музея Пабло Пикассо.
В ходе визита в Королевство Марокко директор Азербайджанского национального музея ковра Ширин Меликова ознакомилась с экспозицией музея Дар-эль-Баса, музея ковров и ткачества Дар-си-Саида, музея берберов и музея Ив-Сен Лорана. Во время встречи с директором музея Дар-эль-Баса и директором музея ковра и ткачества Дар-си-Саида Салимой Айтмбарек обсуждались перспективы сотрудничества, включая программы обмена лекциями и проведение мастер-классов по ковроткачеству и исследованию культурного наследия нашего и берберского ковроткачества.
Марракеш является туристической столицей страны. Многие посетители приезжают сюда каждый год, организуются международные музыкальные и кинофестивали, среди посетителей музеев - всемирно известные личности.
Сотрудничество между учреждениями культуры Королевства Марокко и Азербайджанским национальным музеем ковров станет мощным стимулом для развития культурных связей между двумя дружественными народами.