Beşinci Buktreyler Festivalının tələbləri açıqlanıb
Buktreyler Festivalının məqsədi kitab və mütaliənin cəmiyyətimizdə təbliği, mütaliəyə münasibətin yaradıcı formaların inkişafı və dəstəklənməsi, kino sahəsində istedadlı və yaradıcı gənclərin (rejissor, operator, rəssam, aktyor, qrimçi və s.) üzə çıxarılması, buktreylerlərin incəsənət və biznesdə bir istiqamət kimi inkişafıdır.
“Festivalda iştirak etmək çox sadədir. Yaşından asılı olmayaraq hər bir kəs öz sevdiyi azərbaycanlı yazar və ya sadəcə Azərbaycan ədəbiyyatına buktreyler çəkib onu festivalın internet səhifəsində (www.booktrailer.az) qeydiyyatdan keçirməklə festivalda iştirak edə bilər. Həmçinin dördüncü Buktreyler Festivalından start verdiyimiz “Ən yaxşı mobil buktreyler” nominasiyası bu il də öz qüvvəsində qalacaq. Yəni, hər bir kəs istədiyi buktreyleri mobil telefona çəkməklə bu nominasiya üzrə festivala müraciət edə bilər”,- deyə R.Sabirli vurğulayıb.
Bildirib ki, festival qaliblərini 1-ci, 2-ci (2 nəfər) və 3-cü (3 nəfər) yerlər üzrə uyğun olaraq 1000, 800 (hərəsi) və 500 (hərəsi) AZN, “Ən yaxşı mobil buktreyler” nominasiyası üzrə 1.000 AZN pul mükafatları gözləyir.
Buktreylerlərin son qeydiyyat tarixi aprelin 1-də başa çatır.
Festivalın təşkilati dəstəkçiləri Mədəniyyət Nazirliyi, Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, əsas tərəfdaşı isə “Azercell” şirkətidir.
Festival barədə ətraflı məlumatı www.booktrailer.az  internet səhifəsindən və ya festivalın sosial şəbəkələrdəki hesablarından əldə etmək olar.

“Azercell Telecom” LLC is the main partner of the Booktrailer Film Festival, traditionally held on April 23 - International Book Day to promote reading culture and the development of cinematography. As an active participant in projects and social initiatives supporting talented and creative young people, Azercell announces the “Best Mobile Booktrailer” nomination within the festival. A specially convened jury of the company will evaluate the booktrailers on any work of Azerbaijani authors recorded via mobile phone. The winner will receive an award of 1000 AZN from Azercell.
Please note that the Booktrailer Film Festival has been contributing to identifying new faces in the film industry for already four years. The festival was organized by actor and producer Ruslan Sabirly with the organizational support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the International Mugham Center. "Promote a book, get promoted with a book!" is a slogan of the project. It plays an invaluable role in the preservation of historic and national cultural heritage, as well as the international recognition of Azerbaijani literature. Regardless of age, anyone can register on the official website of the festival (www.booktrailer.az) and enroll in the competition. The winners of the 5th Booktrailer Film Festival will be awarded a cash prize of 1000 AZN for the first place; 800 AZN for the second place and 500 AZN for the third place. Applications for the festival were called open as of February 2. The deadline for Booktrailers’ submission is April 1, 2020.
For more information regarding the festival please visit the official website www.booktrailer.az or the official social media pages:
Instagram: https://www.instagram.com/BooktrailerFest
Facebook: https://www.facebook.com/BooktrailerFest
YouTube: https://www.youtube.com/BooktrailerFest
If you have additional questions or queries, please reach out via the following email: festival2020@booktrailer.az