Prezident İlham Əliyev Romada dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin abidəsini ziyarət edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 19-da Romadakı məşhur “Villa Borghese” parkında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin abidəsini ziyarət edib.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva abidənin önünə gül dəstələri qoydular.
Qeyd edək ki, bu abidə “Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 23 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən ucaldılıb. Həmin Sərəncama əsasən Nizami Gəncəvinin yubileyinə həsr edilmiş silsilə tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə 2012-ci ilin aprelində abidənin açılışı olub

President Ilham Aliyev visited monument to great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi in Rome
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has visited a monument to great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi in Villa Borghese park in Rome.
President Ilham Aliyev, first lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Leyla Aliyeva put flowers at the monument.
The monument was erected under the Order of the President of the Republic of Azerbaijan “On celebration of the 870th anniversary of great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi” dated December 23, 2011.
Supported by the Heydar Aliyev Foundation, the monument was unveiled in April, 2012 as part of a series of events marking the anniversary of Nizami Ganjavi.