Beynəlxalq Muzeylər Günü ölkəmizdə onlayn formatda silsilə təqdimatlar keçiriləcək
Hər il mayın 18-i dünyada Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd olunur. Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədi ilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününün devizi “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik”dir.
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən muzeylər koronavirus təhlükəsi ilə əlaqədar yaranmış mövcud şəraiti nəzərə alaraq, bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününü onlayn formatda silsilə təqdimatlar və tədbirlərlə qeyd edəcək.
Belə ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin “Muzeydə virtual tur” layihəsi çərçivəsində tanınmış ictimai simalar muzeyin ekspozisiyası, burada nümayiş olunan xalça və digər dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri haqqında bələdçi qismində çıxış edəcəklər. Qeyd edək ki, virtual tur rus və ingilis dillərində də təqdim olunacaq. Həmçinin ekskursiya muzeydə ilk dəfə “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” devizinə uyğun olaraq surdo-tərcümə ilə müşayiət ediləcək. Bununla yanaşı, Beynəlxalq Muzeylər Günü Rusiya Etnoqrafiya Muzeyi ilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi onlayn bağlantı yaradacaq. Onlayn bağlantı zamanı “Rusiya Etnoqrafiya Muzeyinin kolleksiyasında Azərbaycan inciləri” adlı birgə layihə, muzeylərin virtual fəaliyyəti, bu sahədə qazanılan təcrübə və gələcək planlar müzakirə olunacaq.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi isə 18 may saat 12:00-da ilk dəfə olaraq görmə qabiliyyətini tamamilə və ya qismən itirmiş uşaqların rəsmlərindən ibarət sərgi təqdim edəcək. Bu rəsmlər muzeydə “Sərhədsiz incəsənət” adlı beynəlxalq seminar çərçivəsində Tbilisi Rəssamlıq Akademiyasının professoru Georgiy Quramoviç Quraspaşvillinin xüsusi metodikası ilə keçirilmiş ustad dərsləri zamanı 5 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinin və Reabilitasiya Mərkəzinin şagirdləri tərəfindən yaradılıb. Virtual sərgini muzeyin “facebook”, “instagram” və “twitter” səhifələrindən izləmək mümkün olacaq.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi öz kolleksiyalarını üç dildə “Dinləyin bizdə nələr vardır”, “Təsviri sənət əsərləri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində” kimi müxtəlif rubrikalar altında geniş auditoriyaya təqdim edəcək.
Beynəlxalq Muzeylər günündə “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı şəhər multimedia layihəsini həyata keçirməyi planlaşdırır. Tədbir zamanı ictimaiyyətə eksklüziv sənət əsərləri təqdim ediləcək. Tamaşaçılar müxtəlif tarixi dövrlərə və mövzulara həsr olunmuş muzey kolleksiyaları, sərgi layihələri haqqında yeni və maraqlı məlumatlar əldə edə biləcəklər. Nümayiş olunacaq sənət əsərləri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyi, Macarıstan Milli Muzeyi, Latviya Milli Muzeyi və “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı tərəfindən təqdim olunacaqdır. Beləliklə də, tamaşaçılar evlərini tərk etmədən mənzillərinin pəncərələrindən və eyvanlarından şounu seyr edərkən muzey eksponatları ilə tanış olacaqlar.
Beynəlxalq Muzeylər Günü Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi tərəfindən də qeyd olunacaq. Muzey bu münasibətlə “Bir toxunuş, min dəyər" onlayn muzey tanıtım layihəsi hazırlayıb. Layihə çərçivəsində mayın 18-i saat 10:20-də muzeyin Etnoqrafiya elmi fondunun müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Nəsirova İctimai TV-nin “Dikdaban” verilişində mədəni irsin qorunması və muzeylərin gələcək birgə fəaliyyəti barədə ictimaiyyətə məlumat verəcək.
Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğu sosial media vasitəsilə “Qobustanın qayasında təsvir ol!” kampaniyası elan edib. Bu kampaniyaya qoşulmaq istəyənlər Qobustanda çəkilmiş fotolarını qoruğun “facebook” və “instagram” hesablarında paylaşmalıdırlar. Həmin fotolar Qobustanın ICOM posterinin dizaynında istifadə ediləcək. Həmçinin 18 may saat 15:00-da yaradıcılığında Qobustan qayaüstü təsvirlərinin motivlərindən istifadə edən rəssam-keramist Mir Teymur Məmmədovla qoruğun “facebook” səhifəsində canlı görüş olacaq.
18 may tarixində “İçərişəhər” Muzey Mərkəzi İDTMQİ-si ilə Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) tərəfindən İçərişəhərdə həyata keçirilən incəsənət və yaradıcı mədəni özünüifadə üzrə ilk inklüziv peşə təhsili proqramı haqqında “Ənənəvi incəsənət vasitəsilə inklüziv təhsilin təşviqi” adlı videoçarxı təqdim edəcək.
Azərbaycan İstiqlal Muzeyi 18 may saat 12:00-da “Zoom” tətbiqi proqramı ilə cəmiyyətin həssas qrup vətəndaşları üçün “Bərabərlik” adlı onlayn ekskursiya keçirəcək.
Cəfər Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi builki peşə gününə “Dünya bizim hamımızın” başlığı altında hazırladığı proqramla qatılacaq. Bura “Birgə və Sağlam İctimai Birlik” ətrafında toplaşan spektr pozuntular qrupundan olan uşaqların rəsmlərindən ibarət virtual sərgi və “Əsa” İnklüziv Teatrının “Göy quş” tamaşasının sosial şəbəkədən canlı yayımı daxildir. Virtual sərgi muzeyin “facebook” səhifəsindən saat 12:00-da, tamaşa isə 17:00-da yayımlanacaq.
Beynəlxalq Muzeylər Günündə Cəfər Cabbarlı ev-muzeyi tamaşaçılara “Dan ulduzu” adlı fotosərgini təqdim edəcək. Sərgidə izləyicilər muzeydə qorunan nadir tarixi eksponatlarla, eləcə də muzeyin müxtəlif illərdə həyata keçirdiyi uğurlu layihələri və maraqlı tədbirləri əks etdirən fotolarla tanış olacaqlar.
Xaçmaz Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi isə məktəblilər arasında “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” və “Mənim eksponatım” devizi ilə “Sirli-sehrli aləm” adlı onlayn rəsm müsabiqəsi keçirir. Gözəl rəsm çəkə bilən məktəblilər bu müddət ərzində sevdikləri hər hansı muzeylə və ya eksponatla bağlı rəsm əsərlərini öz şəkilləri ilə birgə muzeyin “facebook” və ya “ınstagram” səhifəsinin mesaj bölməsinə göndərməklə müsabiqəyə qatıla bilərlər. Qaliblər muzeyin fəxri diplomu və hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
18 may saat 11:00-da Masallı Rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi rəsmi “facebook” səhifəsi ilə “Halay” folklor musiqi və rəqs ansamblının ifasında “Folklorumuzun keçmişi və bu günü” mövzusunda virtual təqdimat keçirəcək.

В Азербайджане в онлайн-формате отметят Международный день музеев
18 мая во всем мире отмечается Международный день музеев. Учитывая текущую ситуацию с коронавирусной угрозой, музеи нашей страны отметят Международный день музеев в этом году серией онлайн-презентаций и мероприятий.
В рамках проекта Азербайджанского национального музея ковра «Виртуальный тур по музею» известные общественные деятели расскажут об экспозиции музея, коврах и других изделиях декоративно-прикладного искусства, демонстрирующихся здесь. Отметим, что виртуальный тур будет также представлен на русском и английском языках. Кроме того, впервые в музее экскурсия будет сопровождаться сурдопереводом, в соответствии с девизом «Музеи для равенства: разнообразие и инклюзивность».
Русский этнографический музей и Азербайджанский национальный музей ковра в формате онлайн-соединения представят подробную информацию о совместном проекте «Жемчужины Азербайджана в собрании Русского этнографического музея» и будут обсуждены вопросы виртуальной деятельности музеев, опытом, полученным в этой области, и планы на будущее.
Национальный музей искусств Азербайджана впервые представит выставку картин детей со слабым зрением. Эти картины были созданы учащимися Республиканской специальной школы-интерната номер 5 и Реабилитационного центра во время мастер-классов, проводимых профессором Тбилисской академии художеств Георгием Гураспашвили в рамках международного семинара в музее «Искусство без границ». Виртуальная выставка будет доступна на страницах музея в Facebook, Instagram и Twitter.
Азербайджанский государственный музей музыкальной культуры представит свои коллекции на трех языках широкой аудитории под различными рубриками – такими, как «Послушайте, что у нас есть», «Изобразительное искусство в Азербайджанском государственном музее музыкальной культуры».
Центр современного искусства YARAT планирует реализовать городской мультимедийный проект, в ходе которого публике будут представлены эксклюзивные произведения искусства. Произведения искусства для проекта будут представлены Азербайджанским национальным музеем ковра, Музеем азербайджанской живописи XX-XXI веков, Национальным музеем Венгрии, Национальным музеем Латвии и Центром современного искусства YARAT.
К Международному дню музеев в Национальном музее истории Азербайджана разработан онлайн-проект продвижения музея «Одно прикосновение – тысяча ценностей». В рамках проекта 18 мая в 10:20 заведующая этнографическим научным фондом музея, доктор философии по искусствоведению Севиндж Насирова проинформирует общественность о защите культурного наследия и будущей совместной деятельности музеев в программе Общественного телевидения «Дикдабан».
Гобустанский национальный историко-художественный заповедник объявил в социальных сетях медиа-кампанию «Будь изображен на скале Гобустана!». Тем, кто хочет присоединиться к этой кампании, следует поделиться своими фотографиями, сделанными в Гобустане, на аккаунтах заповедника в Facebook и Instagram. Кроме того, 18 мая в 15:00 на странице заповедника в Facebook будет транслироваться встреча с художником-керамистом Мир Теймуром Мамедовым.
Музейный центр «Ичеришехер» представит видеоролик «Продвижение инклюзивного образования через традиционные искусства» о первой программе инклюзивного профессионального образования для искусства и творческого самовыражения в области культуры, реализуемой Музейным центром Управления государственного историко- архитектурного заповедника «Ичеришехер» соместно с Европейским союзом и Программой развития ООН.
Музей независимости Азербайджана проведет онлайн-тур «Равенство» для уязвимых групп общества 18 мая в 12:00 с применением программы «Zoom».
Азербайджанский государственный музей театра им. Джафара Джаббарлы примет участие в программе празднования с программой «Мир принадлежит всем нам», включающей виртуальную выставку картин детей с расстройствами аутистического спектра из группы при Общественном объединении «Birgə və Sağlam», а также прямую трансляцию в социальных сетях спектакля «Голубая птица» инклюзивного театра «Əsa». Виртуальная выставка будет транслироваться на странице музея в Facebook в 12:00, а спектакль – в 17:00.
Дом-музей Джафара Джаббарлы представит фотовыставку «Утренняя звезда», знакомящую посетителей с уникальными историческими экспонатами, хранящимися в музее, а также фотографиями, отражающими успешные проекты и интересные мероприятия, реализованные музеем в разные годы.
Отметим, что с 5 по 18 мая Историко-краеведческий музей Хачмаза проводит онлайн-конкурс картин «Таинственный и волшебный мир» среди школьников под девизом «Музеи для равенства: разнообразие и инклюзивность» и «Мой экспонат». Учащиеся отправляют конкурсные рисунки, темой которых являются их любимые музеи или экспонаты, а также свои фотографии в раздел сообщений на странице музея в Facebook или Instagram. Победители будут награждены музеем дипломами и подарками.
Также 18 мая в Историко-краеведческом музее Масаллы состоится виртуальная презентация «Прошлое и настоящее нашего фольклора» в исполнении ансамбля народной музыки и танца «Халай» на его официальной странице в Facebook.