Beynəlxalq Muzeylər Günü ölkəmizdə onlayn formatda silsilə təqdimatlar keçiriləcək
Hər il mayın 18-i dünyada Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi qeyd olunur. Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədi ilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününün devizi “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik”dir.
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən muzeylər koronavirus təhlükəsi ilə əlaqədar yaranmış mövcud şəraiti nəzərə alaraq, bu il Beynəlxalq Muzeylər Gününü onlayn formatda silsilə təqdimatlar və tədbirlərlə qeyd edəcək.
Belə ki, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin “Muzeydə virtual tur” layihəsi çərçivəsində tanınmış ictimai simalar muzeyin ekspozisiyası, burada nümayiş olunan xalça və digər dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri haqqında bələdçi qismində çıxış edəcəklər. Qeyd edək ki, virtual tur rus və ingilis dillərində də təqdim olunacaq. Həmçinin ekskursiya muzeydə ilk dəfə “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” devizinə uyğun olaraq surdo-tərcümə ilə müşayiət ediləcək. Bununla yanaşı, Beynəlxalq Muzeylər Günü Rusiya Etnoqrafiya Muzeyi ilə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi onlayn bağlantı yaradacaq. Onlayn bağlantı zamanı “Rusiya Etnoqrafiya Muzeyinin kolleksiyasında Azərbaycan inciləri” adlı birgə layihə, muzeylərin virtual fəaliyyəti, bu sahədə qazanılan təcrübə və gələcək planlar müzakirə olunacaq.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi isə 18 may saat 12:00-da ilk dəfə olaraq görmə qabiliyyətini tamamilə və ya qismən itirmiş uşaqların rəsmlərindən ibarət sərgi təqdim edəcək. Bu rəsmlər muzeydə “Sərhədsiz incəsənət” adlı beynəlxalq seminar çərçivəsində Tbilisi Rəssamlıq Akademiyasının professoru Georgiy Quramoviç Quraspaşvillinin xüsusi metodikası ilə keçirilmiş ustad dərsləri zamanı 5 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinin və Reabilitasiya Mərkəzinin şagirdləri tərəfindən yaradılıb. Virtual sərgini muzeyin “facebook”, “instagram” və “twitter” səhifələrindən izləmək mümkün olacaq.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi öz kolleksiyalarını üç dildə “Dinləyin bizdə nələr vardır”, “Təsviri sənət əsərləri Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində” kimi müxtəlif rubrikalar altında geniş auditoriyaya təqdim edəcək.
Beynəlxalq Muzeylər günündə “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı şəhər multimedia layihəsini həyata keçirməyi planlaşdırır. Tədbir zamanı ictimaiyyətə eksklüziv sənət əsərləri təqdim ediləcək. Tamaşaçılar müxtəlif tarixi dövrlərə və mövzulara həsr olunmuş muzey kolleksiyaları, sərgi layihələri haqqında yeni və maraqlı məlumatlar əldə edə biləcəklər. Nümayiş olunacaq sənət əsərləri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, XX-XXI əsrlər Azərbaycan Rəngkarlığı Muzeyi, Macarıstan Milli Muzeyi, Latviya Milli Muzeyi və “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı tərəfindən təqdim olunacaqdır. Beləliklə də, tamaşaçılar evlərini tərk etmədən mənzillərinin pəncərələrindən və eyvanlarından şounu seyr edərkən muzey eksponatları ilə tanış olacaqlar.
Beynəlxalq Muzeylər Günü Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi tərəfindən də qeyd olunacaq. Muzey bu münasibətlə “Bir toxunuş, min dəyər" onlayn muzey tanıtım layihəsi hazırlayıb. Layihə çərçivəsində mayın 18-i saat 10:20-də muzeyin Etnoqrafiya elmi fondunun müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Nəsirova İctimai TV-nin “Dikdaban” verilişində mədəni irsin qorunması və muzeylərin gələcək birgə fəaliyyəti barədə ictimaiyyətə məlumat verəcək.
Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğu sosial media vasitəsilə “Qobustanın qayasında təsvir ol!” kampaniyası elan edib. Bu kampaniyaya qoşulmaq istəyənlər Qobustanda çəkilmiş fotolarını qoruğun “facebook” və “instagram” hesablarında paylaşmalıdırlar. Həmin fotolar Qobustanın ICOM posterinin dizaynında istifadə ediləcək. Həmçinin 18 may saat 15:00-da yaradıcılığında Qobustan qayaüstü təsvirlərinin motivlərindən istifadə edən rəssam-keramist Mir Teymur Məmmədovla qoruğun “facebook” səhifəsində canlı görüş olacaq.
18 may tarixində “İçərişəhər” Muzey Mərkəzi İDTMQİ-si ilə Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) tərəfindən İçərişəhərdə həyata keçirilən incəsənət və yaradıcı mədəni özünüifadə üzrə ilk inklüziv peşə təhsili proqramı haqqında “Ənənəvi incəsənət vasitəsilə inklüziv təhsilin təşviqi” adlı videoçarxı təqdim edəcək.
Azərbaycan İstiqlal Muzeyi 18 may saat 12:00-da “Zoom” tətbiqi proqramı ilə cəmiyyətin həssas qrup vətəndaşları üçün “Bərabərlik” adlı onlayn ekskursiya keçirəcək.
Cəfər Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi builki peşə gününə “Dünya bizim hamımızın” başlığı altında hazırladığı proqramla qatılacaq. Bura “Birgə və Sağlam İctimai Birlik” ətrafında toplaşan spektr pozuntular qrupundan olan uşaqların rəsmlərindən ibarət virtual sərgi və “Əsa” İnklüziv Teatrının “Göy quş” tamaşasının sosial şəbəkədən canlı yayımı daxildir. Virtual sərgi muzeyin “facebook” səhifəsindən saat 12:00-da, tamaşa isə 17:00-da yayımlanacaq.
Beynəlxalq Muzeylər Günündə Cəfər Cabbarlı ev-muzeyi tamaşaçılara “Dan ulduzu” adlı fotosərgini təqdim edəcək. Sərgidə izləyicilər muzeydə qorunan nadir tarixi eksponatlarla, eləcə də muzeyin müxtəlif illərdə həyata keçirdiyi uğurlu layihələri və maraqlı tədbirləri əks etdirən fotolarla tanış olacaqlar.
Xaçmaz Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi isə məktəblilər arasında “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” və “Mənim eksponatım” devizi ilə “Sirli-sehrli aləm” adlı onlayn rəsm müsabiqəsi keçirir. Gözəl rəsm çəkə bilən məktəblilər bu müddət ərzində sevdikləri hər hansı muzeylə və ya eksponatla bağlı rəsm əsərlərini öz şəkilləri ilə birgə muzeyin “facebook” və ya “ınstagram” səhifəsinin mesaj bölməsinə göndərməklə müsabiqəyə qatıla bilərlər. Qaliblər muzeyin fəxri diplomu və hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqlar.
18 may saat 11:00-da Masallı Rayon Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi rəsmi “facebook” səhifəsi ilə “Halay” folklor musiqi və rəqs ansamblının ifasında “Folklorumuzun keçmişi və bu günü” mövzusunda virtual təqdimat keçirəcək.

Azerbaijan to hold online presentations on International Museum Day
International Museum Day is established at the initiative of the International Council of Museums (ICOM) and held annually on May 18. The event highlights a specific theme that changes every year to promote cultural exchange and cooperation among peoples. This year's theme is “Museums for Equality: Diversity and Inclusion”.
Due to the current situation with the coronavirus threat, museums of Azerbaijan will celebrate International Museum Day online.
Thus, under the “Virtual museum tour” project, famous public figures will become guides, taking the audience to a virtual tour around the museum's permanent exhibition, and talk about carpets and other samples of decorative and applied arts in Azerbaijani, English, and Russian. More, for the first time in Azerbaijani museum practice, the tour will be accompanied by sign language translation consistent with the motto “Museums for Equality: Diversity and Inclusion”.
Furthermore, this day, the Azerbaijan National Carpet Museum and the Russian Ethnographic Museum will organize the online conference and discuss ongoing work within the joint project “Treasures of Azerbaijan in the Russian Ethnographic Museum Collection”, both museums' virtual activity, and exchange their experience in this direction.
On May 18, at 2 pm Baku time, for the first time, the National Museum of Art of Azerbaijan will present the exhibition of paintings by children with vision disabilities. These paintings were created by students of the Republican Special Boarding School No. 5 and the Rehabilitation Center during masterclass led by Georgi Guraspashvili, Professor at the Tbilisi Academy of Arts. The masterclass was a part of the international seminar “Art Without Border”. The virtual exhibition will be available on the museum’s Facebook, Instagram, and Twitter pages.
The Azerbaijan State Museum of Musical Culture will present its collections to a wide audience in three languages: “Listen to What We Have”; “Fine Arts in the Azerbaijan State Museum of Musical Culture”. The presentation will be adapted to people with disabilities. The audio and video anthology prepared by the museum will include posts about national and world musical instruments. The Museum Ensemble of Ancient Musical Instruments will give a festive concert to congratulate museum workers around the world.
On International Museum Day, the YARAT Contemporary Art Center plans to implement an urban multimedia project where they present to the public exclusive artworks. Viewers will be able to get acquainted with museum collections and exhibition projects dedicated to various historical periods and topics. The artworks for the project will be presented by the Azerbaijan National Carpet Museum, the Museum of Azerbaijani Painting of the 20th-21st Centuries, the National Museum of Hungary, the National Museum of Latvia, and the YARAT Contemporary Art Center. The viewers will be able to observe the show from their windows and balconies without need to leave home.
The National Museum of the History of Azerbaijan has developed an online project “One Touch - A Thousand Values”. As part of the project, on May 18 at 10:20 am, Sevinj Nasirova, Head of the Museum's Ethnographic Science Foundation, PhD in Arts will inform the public about the protection of cultural heritage and future joint activities of museums in the “Dikdaban” public television program.
Gobustan National Historical-Artistic Reserve has announced on social networks the media campaign “Be on the Rock of Gobustan!”. Those who want to join this campaign should send their photos taken in Gobustan to the reserve’s Facebook and Instagram pages. These photos will be used in the poster design in Gobustan. Furthermore, this day at 3 pm, the reserve will arrange a live meeting on Facebook with the ceramics artist Mir Teymur Mammadov.
On May 18, the Icherisheher Museum Center will present a video promotion of “Inclusive Education Through Traditional Arts” about the first program of inclusive education for artistic and creative expression in the field of culture, implemented by the Museum Center of the Administration of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve together with the European Union and the UN Development Programme.
The Azerbaijan Independence Museum will conduct an online tour “Equality” for vulnerable groups within society on May 18 at noon on Zoom.
The Azerbaijan State Museum of Theater after Jafar Jabbarli will join the celebration with the program “World Belongs to All of Us”, which includes a virtual exhibition of paintings by children with autism spectrum disorders from the Together and Healthy (Birgə və Sağlam) Public Union, as well as a live broadcast of a play “Blue Bird” of the inclusive theater “Əsa”. The virtual exhibition will be live on the museum’s Facebook page at noon, and the performance at 5 pm.
The House Museum of Jafar Jabbarli will present the Morning Star photo exhibition, introducing visitors to unique historical exhibits stored in the museum, as well as photographs reflecting successful projects and interesting events implemented by the museum in different years.
On May 5-18, the Khachmaz Museum of History and Local Lore holds an online painting contest “Mysterious and Magical World” among schoolchildren under the motto “Museums for Equality: Diversity and Inclusion” and “My Exhibit”. Students send their drawings of favorite museums or exhibits, as well as their photos to the museum’s Facebook and Instagram pages. Winners will receive diplomas and gifts.
On May 18, at 11 am, the Masalli Museum of History and Local Lore will arrange on its Facebook account a virtual presentation “Past and Present of our Folklore” accompanied by the Halay folk music and dance ensemble.