Bakı şəhərində uşaq musiqi və incəsənət məktəblərinə onlayn sənəd qəbulu yeni portalda
Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi dünyanı bürüyən koronavirus pandemiyası şəraitində ölkəmizdə tətbiq edilən ciddi karantin dövründə tabeliyində olan uşaq musiqi və incəsənət məktəblərinə şagird qəbulunu asanlaşdırmaq, müasir informasiya texnologiyalarının ən son nailiyyətlərini tətbiq etməklə onlayn yaradıcı məktəb ideyasını təcrübənin təhlili əsasında inkişaf etdirmək məqsədilə yeni musiqi.edu.az tədris portalını təqdim edib.
Musiqi.edu.az internet portalı (http://musiqi.edu.az/az/) vasitəsilə onlayn sənəd qəbulu həyata keçirmək mümkündür. Valideynlər “Qəbul” bölməsində övladı üçün evə yaxın yerləşən və onu maraqlandıran ixtisasların tədris olunduğu Bakı musiqi və incəsənət məktəblərindən birini seçərək qeydiyyatdan keçə biləcəklər. Qeydiyyat uğurla tamamlandıqdan sonra sistem şagirdə məxsus kod müəyyənləşdirir, hər bir kod sahibinə öncədən imtahanın keçiriləcəyi vaxt və yer haqqında elektron məktub və ya telefon vasitəsilə məlumat verilir.
Yaxın günlərdə portalda, həmçinin “Məktəblər” bölməsində Bakı uşaq musiqi və incəsənət məktəblərinin məlumat bazası ilə tanışolma imkanı yardılacaq, “İxtisaslar”, “Tədris vəsaitləri”, “Multimedia”, “Təkliflər və iradlar”, “Musiqi alətləri” bölmələri fəaliyyət göstərəcək. İstifadəçilər dərs vəsaitlərinin geniş bazası, musiqi alətlərinin özəllikləri və dərs cədvəlləri ilə yanaşı, məktəblərin tədris ilində əldə etdikləri uğurlara dair xəbərlər, yerli və beynəlxalq müsabiqələr haqqında məlumatlarla tanış ola biləcəklər.

Прием документов в детские музыкальные школы и школы искусств города Баку в новом портале
Главное управление культуры города Баку представляет новый образовательный портал - musiqi.edu.az, целью которого является упрощение приема школьников в детские музыкальные школы и школы искусств города Баку и развитие идеи онлайн творческой школы на основе анализа опыта, путем использования самых новейших изысканий современных информационных технологий во время строго карантинного режима, применяемого во время пандемии.
С помощью интернет портала musiqi.edu.az (http://musiqi.edu.az/az/) в разделе «Прием» можно осуществить онлайн прием документов. Родители смогут пройти регистрацию выбрав ближайшую детскую музыкальную школу и школу искусств города Баку. После успешного завершения регистрации, система определяет уникальный код для школьника, каждому владельцу кода отправляется электронное письмо или заранее позвонив сообщается время и место проведения экзамена.
В ближайшее время на портале также в разделе «Школы» станет возможно просмотреть базы данных детских музыкальных школ и школ искусств города Баку, будут задействованы разделы «Специальности», «Учебные пособия», «Мультимедиа», «Предложения и замечания», «Музыкальные инструменты». Пользователи смогут познакомиться с огромной базой учебных пособий, особенностями музыкальных инструментов и расписанием уроков, также узнать об успехах, достигнутых школами в учебном году, о новостях, получить информацию о местных и международных конкурсах.