Mahnı, musiqi qədər, incəsənət, mədəniyyət qədər insanları bir-birinə heç nə bağlamır. İncəsənətin, mədəniyyətin, xüsusən də, mahnının, musiqinin oynadığı rolu heç bir vasitə oynaya bilməz.
HEYDƏR ƏLİYEV
1377
Ölkəmizdə VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu keçiriləcək
1-3 may tarixlərində ölkəmizdə “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq: əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqə” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş mədəniyyətlərarası dialoqa dair “Bakı Prosesi”nin tərkib hissəsi olan Forumun əsası 2011-ci ildə qoyulub.
Forumun əsas məqsədi mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq və dialoqun təşviqi üçün mühüm beynəlxalq platforma kimi “Bakı Prosesi”nin rolunu möhkəmləndirməkdir.
Forum Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı (UNAOC), Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO), İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) və BMT-nin Ümumdünya Turizm Təşkilatının birgə tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək.
Üç gün davam edəcək Forum çərçivəsində 12 panel müzakirə və 4 plenar sessiyanın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Müzakirə olunacaq mövzular təhsil, gənclər, iqlim dəyişikliyi, süni intellekt, mədəni irsin mühafizəsi, qanunsuz miqrasiya və digər sahələri əhatə edir.
Dünyanın 100-dən çox ölkəsinin aparıcı beynəlxalq təşkilatları, hökumət üzvləri, parlament sədrləri, müavinləri, beynəlxalq media nümayəndələri, beyin mərkəzləri, qeyri-hökumət təşkilatlarının qatıldığı forum iştirakçıları dünya üçün aktual olan çağırışlar və məsələləri müzakirə edəcəklər.
Forum çərçivəsində həmçinin bir sıra ölkələrdən 100-dən artıq dini liderin iştirakı ilə “Dinlərarası dialoq vasitəsilə etimadın möhkəmləndirilməsi” adlı plenar iclasın keçirilməsi də planlaşdırılır.
Forum iştirakçılarının işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfəri, Ağdam və Şuşada iki xüsusi panel sessiyanın keçirilməsi də nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Bakıda ilk dəfə 2011-ci ildə keçirilən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu daha sonra 2013, 2015, 2017 və 2019-cu illərdə təşkil olunub. Ötən müddət ərzində Forumun coğrafiyası çox genişlənib, tədbirə qoşulan ölkə və qurumların sayı xeyli artıb. Forumlara ümumilikdə 10 mindən çox iştirakçı – hökumət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilat və institutlardan rəhbər və nümayəndələr qatılıb. Eyni zamanda forumlar çərçivəsində 200-dən artıq müxtəlif formatlı və miqyaslı tədbirlər, plenar və panel müzakirələr, təqdimatlar təşkil olunub.
Bəşəriyyəti narahat edən çağırışların diqqət mərkəzinə çəkildiyi ötən beş Forum çərçivəsində aparılan müzakirələr, tərtib edilən sənədlər beynəlxalq təşkilatlar üçün əsas istinad rolunu oynayıb.
Onu da əlavə edək ki, ötən dövr ərzində “Bakı Prosesi” mədəniyyətlərarası dialoqa dair vacib qlobal platforma kimi qəbul olunub.
XƏBƏRLƏR
06.05.2024 17:42
Mədəniyyət naziri Qubada vətəndaşları qəbul edib
06.05.2024 13:16
Musiqi və incəsənət məktəblərinə şagird qəbulu: İlk dəfə olaraq elektron qaydada başlanılır
06.05.2024 09:23
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən musiqi, incəsənət məktəb və mərkəzlərinə işə qəbul ilə bağlı ilk dəfə vahid platforma üzərindən müsabiqə elanı
03.05.2024 18:03
Ağdam Konfrans Mərkəzində “Minaların və partlamamış hərbi sursatların mədəni mülkiyyətə təsiri” mövzusunda xüsusi sessiya keçirilib
03.05.2024 18:01
Mədəniyyət naziri İtaliya nümayəndə heyəti ilə görüşüb
03.05.2024 17:55
VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun bağlanış mərasimi keçirilib
03.05.2024 17:53
“Mədəni irsin mühafizəsində qanunvericiliyin rolu: uğurlu təcrübələr” mövzusunda parlamentlərarası konfrans keçirilib
03.05.2024 17:51
“Mədəni diplomatiya təcrübədə: mədəniyyətlərarası anlaşmanın inkişafı” mövzusunda panel iclas keçirilib
03.05.2024 17:49
"Molla Nəsrəddin – çətin günlərin dostu" filminin çəkilişləri avqustda başlanacaq
03.05.2024 17:47
"Keçmiş və gələcəyin mühafizəsi: iqlim dəyişikliyi fonunda mədəni irs" mövzusunda IV plenar sessiya keçirilib
03.05.2024 17:45
“Müxtəlifliyin qorunması: multikultural dünyada çağırışlar və qlobal əməkdaşlığın təşviq edilməsi” mövzusunda panel sessiyaya təşkil edilib
03.05.2024 17:41
Forumun IX panel sessiyası “Münaqişədən sonrakı dövrlərdə mədəniyyətin dirçəldilməsi və qorunması üçün davamlı sülhün təmin edilməsi” mövzusuna həsr olunub
03.05.2024 17:23
“Üfüqləri birləşdirərək: İpək yolu proqramının müasir trendləri və qlobal təsiri” mövzusunda 8-ci panel sessiya keçirilib
03.05.2024 17:18
“Müasir inkişaf meyillərinin təmin edilməsində və iqtisadi şaxələndirmədə mədəni və yaradıcı sənayelərin əhəmiyyəti” mövzusunda panel sessiya keçirilib
03.05.2024 17:08
“Turizm insanları birləşdirən və mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq edən alət kimi” adlı panel sessiya keçirilib
03.05.2024 17:05
“Sosial media: mədəniyyətlər və insanlar arasında körpü və ya sədd? – Forumun növbəti panel sessiyası
03.05.2024 17:02
Mədəniyyət naziri liviyalı həmkarı ilə görüşüb
03.05.2024 17:00
Forumda “Mədəniyyətlərarası dialoqlarda qadın hüquqlarının təşviqi; qlobal inkişafa doğru” adlı panel sessiya keçirilib
03.05.2024 16:57
Forumda növbəti panel sessiya tənzimlənməyən miqrasiya və sosial təsirlərə həsr olunub
03.05.2024 16:52
Beynəlxalq təşkilatların “Yaşıl gələcəyə davamlı yol: COP29 və sonrakı dövr üçün birgə fəaliyyət” adlı III Zirvə görüşü keçirilib
03.05.2024 16:42
Forum çərçivəsində nazirlərin 5-ci görüşü keçirilib
03.05.2024 16:15
VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində mayın 1-də Dini liderlərin Bakı görüşü keçirilib
03.05.2024 16:12
VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Süni intellekt - təhdid yoxsa imkan?” mövzusunda üçüncü plenar sessiya təşkil olunub
01.05.2024 17:10
Dialoq Forumunun II plenar sessiyası “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə nəsillərarası dialoq” mövzusuna həsr olunub
01.05.2024 15:41
Çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafında yumşaq gücün tətbiqi – Forumun ilk plenar sessiyası keçirilib
01.05.2024 15:37
Dialoq Forumu çərçivəsində “Təhsilin və gənclərin ayrı-seçkilik və ksenofobiya ilə mübarizəyə cəlb edilməsinin rolu” adlı panel sessiya təşkil edilib

A nation is known, recognized and distinguished among the world nations by certain characteristic features. The highest and the greatest of these features is culture.
HEYDAR ALIYEV
1733
The 6th World Forum of Intercultural Dialogue will be held in Azerbaijan on May 1-3
The 6th World Forum of Intercultural Dialogue will be held in Azerbaijan on May 1-3, under the theme 'Dialogue for Peace and Global Security: Cooperation and Interconnectivity.'
The forum is a part of the Baku Process, initiated by Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, in 2008.
The main goal of this year’s forum is to strengthen the role of the Baku Process as an important international platform for promoting intercultural cooperation and dialogue.
The forum will be held in partnership with the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC), the Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), the World Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), and the UN World Tourism Organization.
During the three-day forum, attendees will engage in 12 panel discussions and 4 plenary sessions. Topics to discuss will include education, youth, climate change, artificial intelligence, protection of cultural heritage, illegal migration, and other areas. Leading international organizations, members of governments, chairmen of parliaments, deputies, representatives of international media, think tanks, and non-governmental organizations from more than 100 countries will discuss challenges and problems relevant to the world.
As part of the forum, there will be a plenary session 'Confidence building through Interfaith Dialogue' will welcome more than 100 religious leaders from several countries.
On the third day, it is planned to visit the territories liberated from occupation and hold two special panel sessions in Agdam and Shusha.
The First World Forum for Intercultural Dialogue was held in Baku in 2011, and was later organized in 2013, 2015, 2017, and 2019. Over the past period, the forum has expanded significantly, and the number of countries and organizations participating in the event has increased.
More than 10,000 participants took part in the forums so far - government officials, leaders, and representatives of international organizations and institutions, on more than 200 events of various formats and scales.
Discussions and the documents prepared during the last Forums were the main reference book for international organizations. The 'Baku Process' has been recognized as a key platform for promoting intercultural dialogue by the United Nations General Assembly.
NEWS
17.05.2024 18:26
Ministry of Culture Holds Meeting with Pantomime Theater Staff
17.05.2024 18:23
The training for the Heads of the Institutions under the Ministry of Culture has concluded
16.05.2024 15:57
Meeting with People's Artist Abdul Mahmudbayov at the Ministry of Culture
13.05.2024 17:41
The Minister of Culture meets his Maldivian counterpart
13.05.2024 10:29
Shusha hosted opening ceremony of 7th “Kharibulbul" International Music Festival and “Shusha - the Cultural Capital of the Islamic World 2024”
28.02.2024 18:01
“Hello, Novruz!” 28 February – 15 April
05.02.2024 13:57
Exhibition Motherland of Mine is held at the Azerbaijan National Carpet Museum
23.01.2024 08:46
Meeting Held to Discuss the Activities of Theater, Performance, and Concert Institutions
22.01.2024 08:45
Ministry of Culture Establishes Expert Council to Evaluate Annual Repertoires and State-Ordered Performances in Theater and Performance Institutions
09.01.2024 15:13
The Appeals Commission Holds the First Meeting Regarding the Results of the ARKA Film Project Competition
09.01.2024 11:30
Meeting of Appeals Commission Reaches Conclusion
08.01.2024 18:32
Honored artist Aygun Baylar sent off on her last journey
25.12.2023 17:53
The Results of the Publication Procurement Competition determined
22.12.2023 11:48
OIC Delegation Visits the Ministry of Culture
22.12.2023 11:30
"e-Culture" Digital Development Strategy (2024-2026) of the Ministry of Culture Gets the Green Light
20.12.2023 13:08
A Comprehensive Overview of the First Cultural Heritage Forum in Azerbaijan
19.12.2023 18:04
The Cultural Heritage Forum ended
19.12.2023 14:46
The 5th panel is devoted to the topic "Protection of the historical, cultural, and natural heritage of Azerbaijan in the post-conflict period"
19.12.2023 14:41
The next panel of the forum: Research and protection of the immovable historical and cultural heritage of Azerbaijan
19.12.2023 09:48
A discussion was held on "Movable cultural heritage in Azerbaijan. Museum work and modern challenges" at the forum
18.12.2023 17:14
A discussion was held on "Protection of intangible cultural heritage and modern challenges"
18.12.2023 15:29
"Fine art and contemporary challenges" - the first panel discussion of the Cultural Heritage Forum
18.12.2023 14:22
The Cultural Heritage Forum is being held for the first time in our country
06.12.2023 14:43
Four  more elements related to the intangible cultural heritage of Azerbaijan included in the UNESCO list