Ölkəmizdə ilk dəfə Mədəni İrs Forumu keçirilir
Dekabrın 18-də “Gülüstan” Sarayında Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi çərçivəsində Mədəni irs forumu işə başlayıb.
Heydər Əliyev Fondu və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən və dekabrın 20-dək davam edəcək forum ölkəmizdə ilk dəfə keçirilir.
Forum iştirakçıları Fəxri xiyabanda mədəniyyətimizin böyük himayədarı olmuş Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər, məzarın önünə gül dəstələri düzüblər, Ulu öndərin xatirəsi ehtiramla yad edilib. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib.
Tədbirdə rəsmilər, millət vəkilləri, elm və mədəniyyət xadimləri, mədəni irs üzrə mütəxəssislər iştirak edirlər.
İştirakçılar əvvəlcə sarayın foyesində milli tətbiqi-dekorativ sənət nümunələri – misgərlik, xalçaçılıq, kəlağayı sənəti, təkəlduz örnəklərindən ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Forumun açılışında çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova bildirib ki, hər bir xalqı dünyada tanıdan ən önəmli xüsusiyyət onun mədəniyyətidir. Mədəni dəyərlərimiz tarixin müxtəlif mərhələlərində nə qədər çətinliklərlə üzləşsə də, xalq kimi varlığımızı qoruyub saxlayan
bizim ənənələrimiz, tariximiz, ədəbiyyatımız, ana dilimiz və mədəniyyətimiz olub.
Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fonunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən mədəni irsimizin qorunması, bərpası və təbliği diqqət mərkəzində saxlanılır. Xüsusilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bu sahədə böyük işlər görülür, müxtəlif layihələr həyata keçirilir.
İşğaldan azad olunmuş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun irs nümunələri haqqında söz açan nazir müavini burada 705 tarix və mədəniyyət abidəsinin dövlət qeydiyyatına alındığını diqqətə çatdırıb: “Aparılan təhlillər nəticəsində müəyyən olunub ki, həmin ərazilərdə çoxsaylı dövlət qeydiyyatına alınmayan tarixi, arxeoloji və memarlıq əhəmiyyətli daşınmaz mədəni irs obyektləri də mövcuddur. İşğal dövründə onlar ermənilər tərəfindən məqsədli şəkildə dağılmaya, vandalizmə məruz qalıb, 47 abidə yer üzündən silinib. 2020-2022-ci illərdə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, Bərpası və İnkişafı üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən 433 tarix-mədəniyyət abidəsinə baxış keçirilib, eləcə də həmin ərazilərdə yerləşən dövlət qeydiyyatında olmayan tarixi, memarlıq, arxeoloji əlamət daşıyan 182 obyektin – yeni aşkar olunmuş abidənin monitorinqi aparılıb”.
Mədəni irsimizin beynəlxalq aləmdə təbliği barədə danışan Səadət Yusifova deyib ki, ölkəmizdə 26 tarix-mədəniyyət qoruğu fəaliyyət göstərir. Onlardan 4-ü UNESCO-nun Dünya İrs Siyahısında yer alıb. Azərbaycanın 23 qeyri-maddi mədəni irs elementi UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. Bildirilib ki, hazırda ölkəmizdə dövlət mühafizəsinə götürülmüş 6308 abidə mövcuddur. Onlardan 1400-dən çox tarixi-mədəni əhəmiyyətli obyekt yeni aşkar edilmiş abidə qismində qeydə alınıb: “Son 3 il ərzində ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa edən Azərbaycanın gələcəkdə qarşılaşacağı təhdidlər sırasında mədəni irs də var. Ona görə də bu istiqamətdə görüləcək işlərə daha həssas, sistemli və kompleks yanaşılmalı, kadr hazırlığına xüsusi diqqət yetirilməli, elmi araşdırmaların sayı və keyfiyyəti artırılmalıdır. Bu baxımdan, iki gün ərzində forum gedişində mədəni irsin qorunması ilə bağlı müzakirələrə çıxarılacaq məsələlər və təkliflər diqqətə alınacaq və 2040-cı ilə hədəflənmiş yeni Mədəniyyət Konsepsiyasında öz əksini tapacaq”.
Səadət Yusifova çıxışının sonunda forumun işinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Memarlar İttifaqı İdarə heyətinin sədri Elbay Qasımzadə forumun əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Deyib ki, zəngin mədəni irsimiz dünya xalqları sırasında özünəməxsusluğumuzun göstəricisidir.
Qeyd edilib ki, mədəni irsimizin tədqiqi və dünya miqyasında təbliği ölkəmizə rəhbərliyinin hər iki dövründə Ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət mərkəzində olub. Ulu öndərin ideyalarının davamçısı Prezident İlham Əliyev rəhbərliyi altında bu istiqamətdə davamlı iş aparılır. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbəri olduğu Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə genişmiqyaslı layihələr reallaşdırılıb.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Xalq rəssamı Fərhad Xəlilov da forumun əhəmiyyətini qeyd edib, aparılacaq müzakirələrdə uğurlar arzulayıb.

On December 18, the Cultural Heritage Forum started in the "Gulustan" Palace in the framework of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.
The forum, organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, and which will last until December 20, is being held for the first time in our country.
Forum participants visited the grave of national leader Heydar Aliyev, the great supporter of our culture, in the Alley of Honor, laid flowers in front of the grave, and commemorated the memory of the great leader with respect. The grave of prominent ophthalmologist-scientist, and academician Mrs. Zarifa Aliyeva was also visited.
Officials, members of parliament, science and culture figures, cultural heritage specialists take part in the event.
First, the participants got acquainted with the exhibition of national applied and decorative art examples – coppersmith’s art, carpet weaving, kalaghayi art, and takalduz examples in the foyer of the palace.
Saadat Yusifova, Deputy Minister of Culture, who spoke at the opening of the forum, said that the most important characteristic of any nation in the world is its culture. No matter how many difficulties our cultural values faced at different stages of history, it was our traditions, history, literature, mother tongue, and culture that preserved our existence as a nation.
It was noted that President Ilham Aliyev, First Vice President, Head of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva focuses on the protection, restoration, and promotion of our cultural heritage. In particular, the Heydar Aliyev Foundation is doing great work in this field, various projects are being implemented.
Speaking about the heritage examples of Karabakh and Eastern Zangazur, liberated from occupation, the Deputy Minister pointed out that 705 historical and cultural monuments have been registered with the state: "As a result of the analysis, it has been determined that there are many immovable cultural heritage objects of historical, archaeological and architectural importance in those areas that are not registered with the state. During the occupation, they were deliberately destroyed and vandalized by the Armenians, and 47 monuments were razed to the ground. In 2020-2022, the State Service for the Protection, Restoration and Development of Cultural Heritage under the Ministry of Culture inspected 433 historical and cultural monuments, as well as 182 objects with historical, architectural, and archaeological features located in those areas that are not state-registered - monitoring of newly discovered monuments was carried out".
Talking about the promotion of our cultural heritage in the international community, Saadat Yusifova said that there are 26 historical and cultural reserves in our country. 4 of them are included in the UNESCO World Heritage List. 23 intangible cultural heritage elements of Azerbaijan have been included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity. It was reported that currently there are 6308 monuments under state protection in our country. Among them, more than 1,400 historically and culturally significant objects were registered as newly discovered monuments: "Cultural heritage is among the threats that Azerbaijan, which has restored its territorial integrity and sovereignty over the past 3 years, will face in the future. Therefore, the work to be done in this direction should be approached more sensitively, systematically, and comprehensively, special attention should be paid to personnel training, and the number and quality of scientific research should be increased. In this regard, during the two-day forum, the issues and proposals that will be brought up for discussion regarding the protection of cultural heritage will be taken into consideration and will be reflected in the new Culture Concept for 2040.
At the end of his speech, Saadat Yusifov wished success to the work of the forum.
Elbay Gasimzadeh, Chairman of the Board of the Union of Architects of Azerbaijan, highly appreciated the importance of the forum. He said that our rich cultural heritage is an indicator of our uniqueness among the nations of the world.
It was noted that the study of our cultural heritage and its worldwide promotion was the focus of national leader Heydar Aliyev's attention during both periods of his leadership. Under the leadership of President Ilham Aliyev, follower of the great leader's ideas, continuous work is being done in this direction. Large-scale projects were implemented with the support of the Heydar Aliyev Foundation, headed by First Vice President Mehriban Aliyeva.
People's artist Farhad Khalilov, chairman of the Union of Artists of Azerbaijan, noted the importance of the forum and wished success in the upcoming discussions.