"Qeyri-maddi mədəni irsin mühafizəsi və müasir çağırışlar" mövzusunda müzakirə aparılıb
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Mədəni İrs Forumunun dekabrın 18-də reallaşan ikinci paneli "Qeyri-maddi mədəni irsin mühafizəsi və müasir çağırışlar" mövzusuna həsr olunub. Panelin moderatoru Mədəniyyət Nazirliyi İncəsənət şöbəsinin müdiri Sevil Kərimova mövzu barədə məlumat verərək çıxışçıları səhnəyə dəvət edib. Sonra Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış qeyri-maddi mədəni irsimizə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, memar Elçin Şamilli "Dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri və müasir bədii ifadə formaları" mövzusunda çıxışında müasir dövrdə vizual dilin dekorativ-tətbiqi sənətlərdə, memarlıqda, dizayn sənətində oynadığı roldan danışıb. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi Elm şöbəsinin müdiri sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Telman İbrahimov son otuz ildə ermənilər tərəfindən mənimsənilən, talanan mədəni sərvətlərimiz haqqında söz açıb, son zamanlar bədnam qonşularımızın Xankəndidən apardıqları qeyri-maddi mədəni irs nümunələrini özlərininki kimi təqdim etməyə başladıqlarını söyləyib. O, itirdiyimiz sərvətlərin "qırmızı kitabı"nın tərtib edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
"Azərxalça" ASC-nin kreativ direktoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Abdullayeva "Qeyri-maddi mədəni irs yaradıcılıq və innovasiyaların əsası kimi: iqtisadi və sosial aspekt" mövzusunda çıxış edib. O, Bakının Pirşağı, Balaxanı və digər qəsəbələrində heç vaxt işləməmiş qadınlar üçün xalçaçılıq, keçəçilik kurslarının təşkil edilməsindən, qədim texnologiya ilə boyaqçılıq sənətinin, Şəkidə ipəkbasma sənətinin dirçəldilməsindən danışıb. Sənətşünas alim gənc xalçaçı rəssamların yenilikçi ideyaları üçün yeni imkanların yaradılması üçün də təkliflərini səsləndirib. Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov "İtirilməkdə olan sənət növləri və ənənələrin ötürülmə mexanizmləri" adlı məruzəsində tərtib etdiyi xalça sənətində unudulmaqda olan mədəni irs nümunələrinə dair cədvəli slayd kimi təqdim edib, təkliflərini dilə gətirib.
Panelin sonuncu məruzəçisi – Mədəniyyət Nazirliyinin sektor müdiri Nuriyyə Məmmədovanın "Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irs nümunələri beynəlxalq siyahılarda" mövzusunda çıxışı dinlənilib. O, Qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair UNESCO Konvensiyasının şərtləri barədə məlumat verib. Çıxışlardan sonra qaldırılan məsələlər və təkliflər barədə fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Вторая панель Форума Культурного Наследия, организованного Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, проходившая 18 декабря, была посвящена теме «Сохранение нематериального культурного наследия и современные вызовы». Модератор панели Севиль Керимова, заведующая отделом искусств Министерства культуры, проинформировала о теме и пригласила выступающих на сцену. Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный нашему нематериальному культурному наследию, подготовленный Министерством культуры.
Доктор искусствоведения, архитектор Эльчин Шамилли в своем выступлении на тему «Образцы декоративно-прикладного искусства и современные формы художественного выражения» рассказал о роли изобразительного языка в декоративно-прикладном искусстве, архитектуре, искусстве дизайна в современную эпоху. Заведующий отделом науки Азербайджанского Национального музея искусств доктор философии по искусствоведению, доцент Тельман Ибрагимов рассказал о культурных ценностях, которые были присвоены армянами за последние тридцать лет, и сказал, что в последнее время наши печально известные соседи начали представлять образцы нематериального культурного наследия из Ханкенди, как свои собственные. Он отметил важность составления «Красной книги» потерянных нами богатств.
Креативный директор ОАО «Азерхалча» доктор философии по искусствоведению Асмар Абдуллаева выступила на тему «Нематериальное культурное наследие как основа творчества и инноваций: экономический и социальный аспект». Она рассказала об организации курсов ковроткачества, войлока для женщин, никогда не работавших, в Пиршагах, Балаханах и других поселениях города Баку, возрождении искусства росписи по старинным технологиям, искусства шелкографии в Шеки. Ученый-искусствовед также высказала предложения по созданию новых возможностей для инновационных идей молодых художников-ковровщиков. Заслуженный художник Мамедгусейн Гусейнов в своем докладе «Утраченные виды искусства и механизмы передачи традиций» представил в качестве слайда таблицу о забытых образцах культурного наследия в Ковровом искусстве и высказал свои предложения.
Было заслушано выступление последнего докладчика панели – заведующей сектором Министерства культуры Нурии Мамедовой на тему «Образцы нематериального культурного наследия Азербайджана в международных списках». Она проинформировала об условиях конвенции ЮНЕСКО об охране нематериального культурного наследия. После выступлений состоялся обмен мнениями по поднятым вопросам и предложениям, даны ответы на вопросы.