"Qeyri-maddi mədəni irsin mühafizəsi və müasir çağırışlar" mövzusunda müzakirə aparılıb
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Mədəni İrs Forumunun dekabrın 18-də reallaşan ikinci paneli "Qeyri-maddi mədəni irsin mühafizəsi və müasir çağırışlar" mövzusuna həsr olunub. Panelin moderatoru Mədəniyyət Nazirliyi İncəsənət şöbəsinin müdiri Sevil Kərimova mövzu barədə məlumat verərək çıxışçıları səhnəyə dəvət edib. Sonra Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış qeyri-maddi mədəni irsimizə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, memar Elçin Şamilli "Dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri və müasir bədii ifadə formaları" mövzusunda çıxışında müasir dövrdə vizual dilin dekorativ-tətbiqi sənətlərdə, memarlıqda, dizayn sənətində oynadığı roldan danışıb. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi Elm şöbəsinin müdiri sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Telman İbrahimov son otuz ildə ermənilər tərəfindən mənimsənilən, talanan mədəni sərvətlərimiz haqqında söz açıb, son zamanlar bədnam qonşularımızın Xankəndidən apardıqları qeyri-maddi mədəni irs nümunələrini özlərininki kimi təqdim etməyə başladıqlarını söyləyib. O, itirdiyimiz sərvətlərin "qırmızı kitabı"nın tərtib edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
"Azərxalça" ASC-nin kreativ direktoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Əsmər Abdullayeva "Qeyri-maddi mədəni irs yaradıcılıq və innovasiyaların əsası kimi: iqtisadi və sosial aspekt" mövzusunda çıxış edib. O, Bakının Pirşağı, Balaxanı və digər qəsəbələrində heç vaxt işləməmiş qadınlar üçün xalçaçılıq, keçəçilik kurslarının təşkil edilməsindən, qədim texnologiya ilə boyaqçılıq sənətinin, Şəkidə ipəkbasma sənətinin dirçəldilməsindən danışıb. Sənətşünas alim gənc xalçaçı rəssamların yenilikçi ideyaları üçün yeni imkanların yaradılması üçün də təkliflərini səsləndirib. Əməkdar rəssam Məmmədhüseyn Hüseynov "İtirilməkdə olan sənət növləri və ənənələrin ötürülmə mexanizmləri" adlı məruzəsində tərtib etdiyi xalça sənətində unudulmaqda olan mədəni irs nümunələrinə dair cədvəli slayd kimi təqdim edib, təkliflərini dilə gətirib.
Panelin sonuncu məruzəçisi – Mədəniyyət Nazirliyinin sektor müdiri Nuriyyə Məmmədovanın "Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irs nümunələri beynəlxalq siyahılarda" mövzusunda çıxışı dinlənilib. O, Qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair UNESCO Konvensiyasının şərtləri barədə məlumat verib. Çıxışlardan sonra qaldırılan məsələlər və təkliflər barədə fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

The second panel of the Cultural Heritage Forum organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture, held on December 18, was dedicated to the topic "Protection of intangible cultural heritage and modern challenges". The moderator of the panel, Sevil Karimova, Head of the Art Department of the Ministry of Culture, introduced the topic and invited the speakers to the stage. Then a video dedicated to our intangible cultural heritage prepared by the Ministry of Culture was shown.
Doctor of Philosophy in Art Studies, and architect Elchin Shamilli spoke about the role of visual language in decorative and applied arts, architecture, and design art in his speech on "Examples of decorative and applied art and modern forms of artistic expression". Telman Ibrahimov, Head of the Science Department of the Azerbaijan National Art Museum, Ph.D. in Art Studies, and Associate Professor, spoke about our cultural resources that were appropriated and looted by Armenians in the last thirty years, and said that recently our infamous neighbors have started to present the examples of intangible cultural heritage they took from Khankandi as their own. He noted the importance of compiling the "Red Book" of our lost wealth.
The creative director of "Azerkhalcha" OJSC, Doctor of Philosophy in Art Studies Asmar Abdullayeva spoke on the topic of "Intangible cultural heritage as the basis of creativity and innovation: economic and social aspect". She spoke about the organization of carpet weaving and felting courses for women who have never worked in Pirshagi, Balakhani, and other settlements of Baku, the revival of the art of dyeing by ancient technology, and the art of printing on silk in Shaki. The art historian and scientist voiced her suggestions for creating new opportunities for the innovative ideas of young carpet artists. Honored artist Mammadhuseyn Huseynov presented a list of forgotten cultural heritage examples of carpet art in the form of a slide and expressed his suggestions.
The last speaker of the panel, Head of Division at the Ministry of Culture Nuriya Mammadova spoke on the topic "Intangible cultural heritage examples of Azerbaijan in international lists". She provided information about the provisions of the UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage. After the speeches, opinions were exchanged on the issues and proposals raised, and questions were answered.