Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 21-də Sumqayıtda “Nizami” kinoteatrının yeni binasının açılışında iştirak edib.
Dövlətimizin başçısı kinoteatrın binasının rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi.
“Azərikimya” İstehsalat Birliyinin baş direktoru İmran Arzumanzadə məlumat verdi ki, “Nizami” kinoteatrı üçün yeni binanın inşasına bu ilin mayında başlanılıb. Nəriman Nərimanov küçəsində yerləşən binanın ərazisi abadlaşdırılıb, ətrafda istirahət parkı salınıb. İkimərtəbəli binada hər biri 80-100 yerlik olmaqla 3 kino zalı və digər inzibati otaqlar var.
Qeyd edək ki, müasir səviyyədə yaradılan, ən son texnoloji yeniliklərə əsaslanan video və audiosistemlə təchiz olunan “Nizami” kinoteatrının yeni binasının istifadəyə verilməsi Sumqayıtın mədəni həyatında mühüm hadisədir. Bu, şəhər həyatı ilə bağlı mədəni tədbirlərin keçirilməsini daha da stimullaşdıracaq, insanların istirahətinin təşkilində əhəmiyyətli rol oynayacaq, gənclərin bu tədbirlərdə daha fəal iştirakına təkan verəcək.
Kinoteatrın qarşısında Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin heykəli qoyulub.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda aparılan uğurlu islahatlar digər sahələrlə yanaşı, mədəniyyət sferasını da əhatə edib. Bu islahatların səmərəli nəticələrini isə istər mədəniyyət sahəsində çalışanların sosial-rifah halının yaxşılaşdırılmasında, yeni mədəniyyət obyektlərinin inşasında və mövcud olanların müasir səviyyəyə çatdırılmasında, istərsə də, bu sferanın maddi-texniki bazasının möhkəmlənməsində aydın görmək olar. Ölkəmizdə bu istiqamətdə icra olunan layihələr isə davamlı xarakter alıb. Sumqayıtda “Nizami” kinoteatrı üçün yeni binanın inşası bunu bir daha göstərir. Bu cür layihələrin həyata keçirilməsi yeni mədəniyyət ocaqlarının yaradılması baxımından ölkəmizdə görülən işlərin ardıcıllığını nümayiş etdirir. Eyni zamanda, şəhər sakinlərinin və qonaqların asudə vaxtlarının səmərəli təşkilində, onların müasir kino sənayesinin yeni məhsulları ilə tanış olmasında belə mədəniyyət ocaqları mühüm rol oynayır.

В Сумгайыте состоялось открытие нового здания кинотеатра «Низами»
21 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии нового здания кинотеатра «Низами» в Сумгайыте.
Глава государства разрезал ленту, символизирующую открытие здания кинотеатра.
Генеральный директор Производственного объединения «Азеркимья» Имран Арзуманзаде сообщил, что строительство нового здания для кинотеатра «Низами» началось в мае нынешнего года. Благоустроена территория здания, расположенного на улице Наримана Нариманова, вокруг создан парк отдыха. В двухэтажном здании имеются 3 кинозала на 80-100 мест каждый, административные помещения.
Отметим, что сдача в эксплуатацию нового здания кинотеатра «Низами», оснащенного современными, основанными на новейших технологиях видео- и аудиосистемами, является важным событием в культурной жизни Сумгайыта. Это придаст больший стимул проведению культурных мероприятий, связанных с жизнью города, сыграет важную роль в организации отдыха людей, придаст импульс более активному участию молодежи в данных мероприятиях.
Перед кинотеатром установлен памятник азербайджанскому поэту и мыслителю Низами Гянджеви.
Успешные реформы, проводимые в последние годы в Азербайджане под руководством Президента Ильхама Алиева, наряду с другими сферами, охватывают и сферу культуры. А эффективные результаты данных реформ можно увидеть как в улучшении социального благосостояния работников сферы культуры, строительстве новых объектов культуры и доведении действующих объектов до современного уровня, так и в укреплении материально-технической базы этой отрасли. Реализация в нашей стране проектов в этом направлении приобрела устойчивый характер. Еще одним свидетельством этого является строительство нового здания для кинотеатра «Низами» в Сумгайыте. Реализация таких проектов демонстрирует последовательность проводимой в нашей стране работы по созданию новых очагов культуры. В то же время такие очаги культуры играют важную роль в эффективной организации досуга жителей и гостей города, ознакомлении их с новой продукцией современной киноиндустрии.