Beynəlxalq Muğam Mərkəzində gənc ifaçıların konserti təqdim edilib
Beynəlxalq Muğam Mərkəzindən "Bizi birləşdirən mədəniyyət” layihəsinin canlı yayımları davam edir. Mədəniyyət Nazirliyi və “Mədəniyyət”  kanalı tərəfindən birgə “Bizi birləşdirən mədəniyyət” layihəsi çərçivəsində  Beynəlxalq Muğam Mərkəzindən növbəti canlı konsertin qonaqları gənclər olub.
Milli Konservatoriyanın tələbələri İbrahim Babayev  (tar), İsmayıl Zülfüqarov (tar), Pərviz  Məmmədov (fortepiano), Vəfadar Ramiz (ritm alətləri) öz ifalarını təqdim ediblər. Gənclər bildiriblər ki,  sənətdə əsas məqsədləri Azərbaycan musiqisini keyfiyyətli və zövqlü şəkildə dinləyiciyə təqdim etməkdir.
Canlı efirin qonağı olan gənc bəstəkarlar Aydan Əliyeva, Nigar Əliyeva, Saleh Nəzərov dövlət tərəfindən yaradıcılıqlarının inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söz açıblar. Vokal ifaçıları Orxan Hüseynov, Ayan Tohidi bəstəkarların əsərlrindən nümunələr təqdim ediblər. Vokalçıları Əməkdar artist Fəridə Hüseynova və gənc fortepiano ifaçısı Arzu Əsgərli müşayiət edib.
Kamança ifaçısı Elnur Salahov solo və müşayiətçi kimi fəaliyyətindən söz açıb. İfaçı eyni zamanda pedaqoq kimi fəaliyyətindən, BMM –da keçirilən konsertlərdə həm ansambl həm də üçlüklə iştirak etdiyini də xüsusi vurğulayıb. Diqqətə çatdırılb ki, BMM –nin Azərbaycan musiqisinin təbliğində mühüm rolu var.
Qeyd edək ki, “Bizi birləşdirən mədəniyyət” layihəsinin çəkilişləri həftəiçi canlı olaraq BMM-dən yayımlanır. Canlı yayımlar, eyni zamanda, BMM -nin “Facebook” səhifəsindən də təqdim edilir. Konsertlərin anonsları əvvəlcədən BMM-nin sosial şəbəkələrində izləyicilərə təqdim olunur.

Международный Центр Мугама представил концерт молодых исполнителей
Продолжаются прямые трансляции проекта "Bizi birləşdirən mədəniyyət” из Международного Центра Мугама. Гостями очередного концерта, транслируемого в прямом эфире из Центра Мугама в рамках совместного проекта "Bizi birləşdirən mədəniyyət" (Культура, которая нас объединяет) Министерства Культуры Азербайджана и телеканала Mədəniyyət (Культура) стали молодые исполнители.
Студенты Азербайджанской Национальной Консерватории Ибрагим Бабаев (тар), Исмаил Зульфугаров (тар), Парвиз Мамедов (фортепиано), Вафадар Рамиз (ударные инструменты) представили яркий концерт. Молодые музыканты отметили, что основная их цель представить зрителю азербайджанскую музыку в качественной форме.
Молодые композиторы Айдан Алиева, Нигяр Алиева и Салех Назаров, ставшие гостями прямого эфира, рассказали о том, что со стороны государства проявляется внимание и забота их творческому развитию. Вокалисты Орхан Гусейнов и Аян Тохиди представили  произведения композиторов, исполнив их в музыкальном сопровождении заслуженной артистки Фариды Гусейновой и молодой пианистки Арзу Аскерли.
Исполнитель на каманче Эльнур Салахов рассказал о своей творческой и педагогической деятельности, также отметив, что выступает на концертах в МЦМ как в составе ансамбля, так и в трио.   Музыкант отметил, что МЦМ играет значимую роль в пропаганде азербайджанской музыки.
Следует отметить, что съемки проекта “Bizi birləşdirən mədəniyyət” транслируются с МЦМ в прямом эфире в будние дни. Прямые трансляции также представляются на странице Facebook МЦМ. С анонсами концертов можно ознакомиться на социальных страницах МЦМ.