Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Ermənistanın təxribatları ilə bağlı xarici ölkələrə müraciət ünvanlanıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin birinci müavini, Mədəniyyət nazirinin vəzifələrini icra edən Anar Kərimov tərəfindən 100-dən çox xarici ölkənin mədəniyyət sahəsinə məsul qurumunun rəhbərinə cari ilin 27 sentyabr tarixindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycana qarşı həyata keçirilən hücumlarla bağlı məktub ünvanlanmışdır.
Məktubda 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə xəttində genişmiqyaslı hərbi təxribat törətməsi, Azərbaycanın döyüş mövqelərini və yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan atəşə tutması barədə məlumat verilmiş, nəticədə qadınlar və uşaqlar da daxil olmaqla dinc sakinlər arasında çox sayda ölən və yaralananların olduğu, həmçinin mülki obyektlərə, yaşayış binalarına, müxtəlif tikililərə, o cümlədən maddi mədəni irs nümunələrinə ziyan dəydiyi  bildirilmişdir. Qeyd olunmuşdur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhəboyu zonada yerləşən yaşayış məntəqələri ilə yanaşı münaqişə zonasından uzaqda yerləşən, Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə şəhərini dəfərlərlə ballistik raket atəşinə tutmuşdur.
Məktubda, həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi ilə bağlı 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin qeyd-şərtsiz icra olunmasının vacibliyi qeyd olunaraq, Ermənistanın mülki əhali və obyektləri, tarixi abidələri hədəfə almasının beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən "Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında" 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və onun 1999-cu ildə imzalanmış İkinci Protokolunun, "Dünya mədəni və təbii irsinin mühafizəsi haqqında" UNESKO-nun 1972-ci il Konvensiyasının, hərbi münaqişələr zamanı mülki şəxslərin qorunması ilə bağlı 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və Əlavə Protokollarının, "Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında" 1992-ci il Avropa Konvensiyasının və digər beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozulmasının bu ölkənin təcavüzkar siyasətini davam etdirməsinin göstəricisi olduğu qeyd olunmuşdur.
Məktubun sonunda dünya ictimaiyyəti tərəfindən Ermənistanın beynəlxalq hüquqa zidd əməllərinin pislənməsinin və Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulması üçün səy göstərilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.

Министерство культуры обратилось к зарубежным странам в связи с провокациями Армении
Первый заместитель министра культуры, исполняющий обязанности министра культуры Анар Керимов направил обращение к руководителям учреждений в области культуры более 100 зарубежных стран в связи с начавшимися с 27 сентября атаками армянских вооруженных сил на Азербайджан.
В обращении приведена информация о том, что с 27 сентября армянские вооруженные силы осуществляют широкомасштабные военные провокации на линии фронта, обстреливают азербайджанские боевые позиции и населенные пункты из тяжелой артиллерии, в результате которого есть многочисленные жертвы среди гражданского населения, в том числе женщин и детей, а также нанесен ущерб гражданским объектам, жилым зданиям, различным постройкам, в том числе материально-культурному наследию. Отмечается, что вооруженные силы Армении, наряду с населенными пунктами в прифронтовой зоне, также неоднократно обстреливали баллистическими ракетами Гянджу, второй по величине город Азербайджана, расположенный вдали от зоны конфликта.
В обращении также подчеркивается важность безоговорочного выполнения резолюций Совета Безопасности ООН номер 822, 853, 874 и 884 об освобождении оккупированных территорий Азербайджана, что обстрел мирного населения и объектов, исторических памятников Азербайджана, является грубым нарушением международного гуманитарного права, в том числе Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов» и ее Второго протокола, подписанного в 1999 году, Конвенции ЮНЕСКО 1972 года «О защите всемирного культурного и природного наследия», Женевских конвенций 1949 года в связи с защитой гражданских лиц во время военных конфликтов и Дополнительные протоколы к ней, Европейской конвенции 1992 года «Об охране археологического наследия» и других норм международного права свидетельствует о продолжении агрессивной политики этой страны.
В заключение обращения подчеркивается необходимость активизации усилий для осуждения мировым сообществом противоречащих международному праву действий Армении и прекращении оккупации Арменией азербайджанских земель.