Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Metropolitan İncəsənət Muzeyinin qərəzli mövqeyinə etiraz edir
Metropolitan İncəsənət Muzeyinin 17 noyabr 2020-ci il tarixində erməni mədəni irs obyektləri ilə bağlı verdiyi açıqlama, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun dağıdıcı nəticələri barədə tam məlumatı olmayan aparıcı bir mədəniyyət müəssisəsinin qərəzli və birtərəfli mövqeyini əks etdirir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Metropolitan İncəsənət Muzeyinə xatırladır ki, təqribən otuz il müddətində Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələrini icra etməyərək Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ona bitişik yeddi rayon daxil olmaqla, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin təxminən 20 faizini qanunsuz olaraq işğal altında saxlamışdır.
UNESCO-nun “Silahlı münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin müdafiəsi haqqında” 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və “Mədəni mülkiyyətin qanunsuz olaraq ölkəyə gətirilməsi, ölkədən çıxarılması və mülkiyyət hüququnun qanunsuz olaraq başqasına verilməsinin qadağan olunması və qarşısının alınmasına yönəldilmiş tədbirlər haqqında” 1970-ci il Konvensiyasına üzv dövlət olmasına baxmayaraq, Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərdə Azərbaycanın mədəni irsini necə məhv etdiyi, saxtalaşdırdığı və talan etdiyi barədə təkzibedilməz faktlar və dəlillər mövcuddur.
Yüzlərlə tarix və mədəniyyət abidələri, mədəniyyət müəssisələri, o cümlədən 4,6 milyon kitab fondu olan 927 kitabxana, 808 mədəniyyət sarayı, klub və mədəniyyət evi, 85 musiqi və rəssamlıq məktəbi, 100 mindən artıq eksponatın toplandığı 22 muzey, 4 rəsm qalereyası, 4 teatr müəssisəsi, 2 konsert müəssisəsi, 8 mədəniyyət və istirahət parkı bu vandalizminin qurbanına çevrilmişdir.
İşğal olunmuş ərazilərdəki bütün məscidlər və digər İslam irsi demək olar ki, məhv edilmiş və donuzların saxlanıldığı məkana çevrilmişdir. İnsanlığa qarşı bu cinayətlər müxtəlif internet saytlarında və forumlarda öz əksini tapmışdır.
Müvafiq elmi araşdırma və tədqiqat aparmadan Metropolitan İncəsənət Muzeyi kimi nüfuzlu bir mədəniyyət müəssisəsinin aldanması və erməni təbliğatının alətinə çevrilməsi təəssüf doğurur. Bu qeyri-peşəkar yanaşma muzeyin imicinə və qərəzsizliyinə kölgə salır.
Biz Azərbaycan irsinin vəziyyətinə yerində baxış keçirmək və Azərbaycana qarşı törədilən mədəni soyqırımın şahidi olmaq məqsədilə Metropolitan İncəsənət Muzeyini texniki missiya üçün işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə dəvət edirik.

The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan objects to biased position of the Metropolitan Museum of Art
The statement made on November 17, 2020 by The Metropolitan Museum of Art on Armenian cultural heritage sites reflects the biased and one-sided position of a leading cultural institution that is not fully informed about the Nagorno-Karabakh conflict and its devastating consequences.
The Ministry for Culture of the Republic of Azerbaijan reminds the MET that for nearly three decades, Armenia illegally kept occupied around 20% of internationally recognized territory of the Republic of Azerbaijan including Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts in violation of UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, 884.
Despite the fact that the Republic of Armenia is a State Party to the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict and 1970 Convention on the Means of Prohibiting and Preventing the Illicit Import, Export and Transfer of Ownership of Cultural Property, there are irrefutable facts and evidences how Armenia destroyed, changed the character or looted Azerbaijan’s cultural heritage in the occupied territories. Hundreds of historical and cultural monuments, institutions, including 927 libraries with a book fund of 4.6 million, 808 recreational venues, 85 musical and art schools, 22 museums with the collection of more than 100.000 exhibits, 4 art galleries , 4 theaters, 2 concert places, 8 cultural parks became a victim of this vandalism.
All mosques and other Islamic heritage in the occupied territories have been almost destroyed and transformed to pigpen. These crimes against humanity are become available in the various internet sites and forums.
It is regretful that such prestigious institution as The Metropolitan Museum of Art without proper scientific research and study falls into the trap and became instrumentalized in the hands of Armenian propaganda. This unprofessional approach casts a shadow to the image and impartiality of the Institution.
We invite The Metropolitan Museum of Art to the liberated territories for the technical mission to monitor the state of Azerbaijani heritage and to witness the cultural genocide committed against Azerbaijan.