Mədəniyyət naziri ICESCO-nun Baş direktoru Salim əl-Malik ilə görüşdü
İslam Dünyası Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatı – ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik Azərbaycana səfər gəlib. Yanvarın 11-də Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik ilə görüşdü. Görüşdə Azərbaycan-ICESCO əlaqələri, əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək perspektivləri müzakirə edildi.
Nazir Anar Kərimov Salim əl-Maliki salamlayaraq onun ICESCO Baş direktoru kimi ilk səfərini Azərbaycana etməsinə görə təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycanla ICESCO arasında uzunmüddətli və sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında ölkə başçısı Prezident İlham Əliyev və Birinci Vitse-President ICESCO-nun xoşməramlı səfiri Xanım Mehriban Əliyevanın müstəsna rolunu vurğulayan Anar Kərimov bu münasibətlərin dostluq və həmrəylik üzərində təşəkkül tapdığını qeyd etdi.
Nazir son dövrdə ICESCO-da həyata keçirilən islahatları alqışladığını və Azərbaycanın da bu istiqamətdə həmrəylik göstərəcəyini diqqətə çatdırdı.
Nazir, həmçinin ICESCO Baş direktorunun Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə səfər etmək təşəbbüsünü və işğal zamanı Azərbaycanın tarixi-mədəni və dini irsinin məhv edilməsinin nəticələrini bilavasitə görmək istəyini yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, bu, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə beynəlxalq missiyanın ilk səfəri olacaq. “Biz istəyirik ki, ICESCO missiyası bu səfər zamanı gördükləri ilə bağlı obyektiv hesabat hazırlasın” – deyə nazir vurğuladı.
ICESCO-nun obyektiv mövqeyinin Azərbaycan tərəfindən yüksək dəyərləndirildiyini deyən Anar Kərimov təşkilatın ölkəmizin haqlı mövqeyini paylaşdığına görə təşəkkür etdi. Bildirdi ki, biz  ICESCO-nun mədəni irsin qorunması sahəsində səylərini yüksək qiymətləndirir və bu sahədə əməkdaşlığı davam etdirmək, həmçinin kreativ sənayenin inkişafında bərabər səylər göstərmək istəyirik. Eyni zamanda Azərbaycan ICESCO arasında mədəniyyət, təhsil və elm sahəsində nazirliyin yanında fəaliyyət göstərən ICESCO üzrə milli komissiyanın tövhələrini artırmaqda davam edəcəyik.
Salim əl-Malik ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirərək göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirdi. O, ICESCO-nun beynəlxalq hüquqa xüsusi ilə də BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əsaslanaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, sərhədlərin toxunulmazlığını və suverenliyini daima dəstəklədiklərini və müharibə zamanı da eyni mövqedən çıxış etdiklərini ifadə etdi.
Salim əl-Malik əlavə etdi ki, belə bir tarixi zamanda ICESCO ilə Azərbaycan arasında uzun illərdir davam edən dostluq və əməkdaşlığı davam etdirmək, qarşılıqlı şəkildə genişləndirmək və dəstəkləmək lazımdır. O, həmçinin qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin vacibliyini vurğuladı və bildirdi ki, ICESCO bu istiqamətdə də öz dəstəyini davam etdirəcək.
Anar Kərimov ölkəmizlə bağlı xoş sözlərinə görə təşəkkürünü bildirərək ICESCO ilə bir sıra istiqamətlərdə əməkdaşlıq etdiyimizi, bu əməkdaşlığın mədəniyyətlərarası dialoqa dair “Bakı Prosesi” çərçivəsində də çox uğurla davam etdiyini vurğuladı. Diqqətə çatdırıldı ki, 2011-ci ildə əsası qoyulan Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun əsas tərəfdaş beynəlxalq təşkilatdan biri də ICESCO-dur və biz bu tərəfdaşlığın yeni Baş direktorun dövründə də davam etdiriləcəyinə əminik.
Nazir ICESCO ilə daha bir əməkdaşlıq istiqaməti kimi rəqəmsal texnologiyaların mədəniyyət sahəsində tətbiqi ilə bağlı birgə startap layihəsini həyata keçirməyi təklif etdi.
Sonra görüş qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin müzakirəsi ilə davam etdi. Diqqətə çatdırıldı ki, yanvarın 12-də ICESCO heyəti Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş rayonlarına səfər edəcək.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinin tərkibinə ICESCO-nun Elm və İnnovasiyalar sektorunun müdiri Rahil Qəmər, təşkilatın Mədəniyyət sektorunun müdiri Məhəmməd Zain Alabdern, ICESCO-nun Tərəfdaşlıq və beynəlxalq əməkdaşlıq sektorunun və Sivilizasiya Dialoq Mərkəzinin rəhbəri Xalid Fatih əl-Rəhman və başqaları daxildir.

Министр культуры встретился с Генеральным директором ИСЕСКО Салимом аль-Маликом
11 января министр культуры Азербайджанской Республики Анар Керимов встретился с находящимся с визитом в нашей стране генеральным директором Исламской организации по вопросам науки, образования и культуры (ИСЕСКО) Салимом бин Мухаммедом аль-Маликом.
На встрече были обсуждены связи Азербайджана и ИСЕСКО, нынешнее состояние и дальнейшие перспективы сотрудничества.
Поприветствовав Салима аль-Малика, министр Анар Керимов выразил ему признательность за совершение первого визита в качестве Генерального директора ИСЕСКО в Азербайджан. Подчеркнув исключительную роль Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента, посла доброй воли ИСЕСКО Мехрибан ханым Алиевой в развитии долговременного и тесного сотрудничества между Азербайджаном и ИСЕСКО, Анар Керимов отметил, что эти связи основаны на дружбе и солидарности.
Министр довел до внимания, что проводимые в последнее время в ИСЕСКО реформы находят поддержку, отметил солидарность, проявляемую Азербайджаном в этой сфере.
Министр также высоко оценил инициативу Генерального директора ИСЕСКО посетить освобождённые от оккупации территории Азербайджана и непосредственно увидеть последствия уничтожения культурно-исторического и религиозного наследия нашей страны за период оккупации.
Он отметил, что это будет первой поездкой международной миссии на освобождённые территории Азербайджана. "Нам бы хотелось, чтобы миссия ИСЕСКО подготовила объективный отчёт в связи с увиденным во время поездки", - сказал министр.
Сказав, что азербайджанская сторона высоко ценит объективную позицию ИСЕСКО, Анар Керимов выразил признательность за разделение организацией справедливой позиции нашей страны.
Он отметил, что наша страна высоко оценивает усилия ИСЕСКО в сфере сохранения культурного наследия, и желает продолжать сотрудничество в этой области, а также намерена прилагать равноценные усилия в развитии креативной промышленности. В то же время, национальная комиссия по ИСЕСКО, функционирующая при министерстве, продолжит вносить вклад в сотрудничество Азербайджана и ИСЕСКО в сфере науки, образования и культуры.
Выразив удовлетворение от визита в нашу страну, Салим аль-Малик поблагодарил за проявленное гостеприимство. Он отметил, что ИСЕСКО, опираясь на международное право и, в частности, на резолюции Совета Безопасности ООН, всегда поддерживает территориальную целостность, неприкосновенность границ и суверенитет Азербайджана, и выступало с той же позиции во время войны.
Салим аль-Малик добавил, что в такой исторический период необходимо взаимно расширять и поддерживать многолетнюю дружбу и сотрудничество между ИСЕСКО и Азербайджаном. Он также подчеркнул важность взаимного обмена опытом и отметил, что ИСЕСКО продолжит поддержку в этой сфере.
Выразив благодарность за теплые слова в адрес нашей страны, Анар Керимов отметил сотрудничество с ИСЕСКО по ряду направлений и успешное продолжение этого сотрудничества в рамках «Бакинского процесса» по межкультурному диалогу. Было доведено до внимания, что одним из основных партнерских международных организаций Всемирного форума по межкультурному диалогу, который был основан в 2011 году, является ИСЕСКО, и мы уверены, что это партнерство будет продолжено и в период деятельности нового генерального директора.
В качестве еще одного направления сотрудничества с ИСЕСКО министр предложил реализовать совместный стартап-проект по применению цифровых технологий в сфере культуры.
Затем встреча продолжилась обсуждением вопросов, представляющих взаимный интерес. Было отмечено, что 12 января делегация ИСЕСКО посетит освобожденные от оккупации районы Азербайджана.
Отметим, что в состав делегации вошли заведующий сектором науки и инноваций ИСЕСКО Рахиль Гамар, заведующий сектором культуры организации Мохаммад Заин Алабдерн, руководитель сектора партнерства и международного сотрудничества ИСЕСКО и Центра диалога цивилизаций Халид Фатих аль-Рахман и другие.